DETAILS:
- Location: Temple Park Leisure Centre, John Reid Road, South Shields. NE34 8QN
- Show type: General
- When: 3 Dec 2017
- Online entries: This show is now closed for online entries
- Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES
CLASS PRICES:
Member | Non-member |
---|---|
£4.00 (first entry, per dog) | £4.00 (first entry, per dog) |
£1.00 (subsequent entries, per dog) | £1.00 (subsequent entries, per dog) |
SHOW CLASSES:
Utility Group Type: Breed Group (Utility)
Judge: Mrs Mandy Phillips (Dimara)
- Class 1: Lhasa Apso Junior
- Class 2: Lhasa Apso Post Graduate
- Class 3: Lhasa Apso Open
- Class 4: Shih Tzu Junior
- Class 5: Shih Tzu Post Graduate
- Class 6: Shih Tzu Open
- Class 7: Tibetan Terrier Special Yearling
- Class 8: Tibetan Terrier Open
Judge: Mrs Paula Goodswen (Alphadal)
- Class 9: Dalmatian Junior
- Class 10: Dalmatian Post Graduate
- Class 11: Dalmatian Open
Judge: Mrs Anne Grey (Spandapa)
- Class 12: French Bulldog Puppy
- Class 13: French Bulldog Special Yearling
- Class 14: French Bulldog Post Graduate
- Class 15: French Bulldog Open
- Class 16: Tibetan Spaniel Special Yearling
- Class 17: Tibetan Spaniel Open
Judge: Mr Thomas McCash (Taybull)
- Class 18: Bulldog Junior
- Class 19: Bulldog Post Gradaute
- Class 20: Bulldog Open
Judge: Yvonne Pearson (Armardio)
- Class 21: Chow Chow Open
- Class 22: Poodle Standard Special Yearling
- Class 23: Poodle Standard Open
- Class 24: Poodle Miniature Special Yearling
- Class 25: Poodle Miniature Open
- Class 26: Miniature Schnauzer Open
- Class 27: A.V. Utility N.S.C. Junior
- Class 28: A.V. Utility N.S.C. Open
- Class 29: Any Variety Utility Puppy
- Class 30: Any Variety Utility Post Graduate
- Class 31: Any Variety Utility Open
Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)
Judge: Ms Madaline Anthony (Staratlanta)
- Class 32: Irish Setter Puppy
- Class 33: Irish Setter Special Yearling
- Class 34: Irish Setter Post Graduate
- Class 35: Irish Setter Open
Judge: Mr. C. Troth (Collinsmoore)
- Class 36: Weimaraner Junior
- Class 37: Weimaraner Post Graduate
- Class 38: Weimaraner Open
- Class 39: Spaniel (Cocker) Puppy
- Class 40: Spaniel (Cocker) Junior
- Class 41: Spaniel (Cocker) Post Graduate
- Class 42: Spaniel (Cocker) Open
- Class 43: Spaniel (American Cocker) Special Yearling
- Class 44: Spaniel (American Cocker) Post Graduate
- Class 45: Spaniel (American Cocker) Open
- Class 46: Spaniel (English Springer) Special Yearling
- Class 47: Spaniel (English Springer) Open
- Class 48: Retriever (Flat Coated) Special Yearling
- Class 49: Retriever (Flat Coated) Post Graduate
- Class 50: Retriever (Flat Coated) Open
Judge: Mr Harry Nelson (Byeways)
- Class 51: Retriever (Golden) Puppy
- Class 52: Retriever (Golden) Junior
- Class 53: Retriever (Golden) Special Yearling
- Class 54: Retriever (Golden) Post Graduate
- Class 55: Retriever (Golden) Open
- Class 56: Retriever (Labrador) Special Yearling
- Class 57: Retriever (Labrador) Post Graduate
- Class 58: Retriever (Labrador) Open
- Class 59: Pointer Junior
- Class 60: Pointer Post Graduate
- Class 61: Pointer Open
- Class 62: German Shorthaired Pointer Junior
- Class 63: German Shorthaired Pointer Post Graduate
- Class 64: German Shorthaired Pointer Open
- Class 65: Italian Spinone Junior
- Class 66: Italian Spinone Post Graduate
- Class 67: Italian Spinone Open
- Class 68: Spaniel (Welsh Springer) Special Yearling
- Class 69: Spaniel (Welsh Springer) Open
- Class 70: A.V. Gundog N.S.C. Junior
- Class 71: A.V. Gundog N.S.C. Open
- Class 72: Any Variety Gundog Puppy
- Class 73: Any Variety Gundog Post Graduate
- Class 74: Any Variety Gundog Open
Working Group Type: Breed Group (Working)
Judge: Miss Fiona Mycroft (Supeta)
- Class 75: Dobermann Puppy
- Class 76: Dobermann Special Yearling
- Class 77: Dobermann Open
Judge: Mrs Kay Binnersley (Myaoladream)
- Class 78: Siberian Husky Puppy
- Class 79: Siberian Husky Junior
- Class 80: Siberian Husky Post Graduate
- Class 81: Siberian Husky Open
Judge: Derek Allsopp (Sandmel)
- Class 82: Rottweiler Junior
- Class 83: Rottweiler Post Graduate
- Class 84: Rottweiler Open
- Class 85: Tibetan Mastiff Open
- Class 86: Dogue de Bordeaux Open
- Class 87: Newfoundland Special Yearling
- Class 88: Newfoundland Open
- Class 89: Bernese Mountain Dog Special Yearling
- Class 90: Bernese Mountain Dog Open
- Class 91: Great Dane Special Yearling
- Class 92: Great Dane Post Graduate
- Class 93: Great Dane Open
- Class 94: A.V. Working N.S.C. Junior
- Class 95: A.V. Working N.S.C. Open
- Class 96: Any Variety Working Puppy
- Class 97: Any Variety Working Post Graduate
- Class 98: Any Variety Working Open
Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)
Judge: Derek Allsopp (Sandmel)
- Class 99: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Special Yearling
- Class 100: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open
- Class 101: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Special Yearling
- Class 102: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Open
Judge: Mr Terry Hodkinson
- Class 103: Border Collie Special Yearling
- Class 104: Border Collie Open
Judge: Mrs Ann Brown (Zodantta)
- Class 105: Shetland Sheepdog Junior
- Class 106: Shetland Sheepdog Post Graduate
- Class 107: Shetland Sheepdog Open
- Class 108: Collie (Rough) Special Yearling
- Class 109: Collie (Rough) Post Graduate
- Class 110: Collie (Rough) Open
- Class 111: Pyrenean Mountain Dog Post Graduate
- Class 112: Pyrenean Mountain Dog Open
- Class 113: Hungarian Puli Open
- Class 114: Welsh Corgi (Pembroke) Open
- Class 115: A.V. Pastoral N.S.C. Junior
- Class 116: A.V. Pastoral N.S.C. Open
- Class 117: Any Variety Pastoral Puppy
- Class 118: Any Variety Pastoral Post Graduate
- Class 119: Any Variety Pastoral Open
Hound Group Type: Breed Group (Hound)
Judge: Mrs Pat Feetham (Kimbleholme)
- Class 120: Dachshund (Long-Haired) Special Yearling
- Class 121: Dachshund (Long-Haired) Open
- Class 122: Dachshund (Miniature Long-Haired) Special Yearling
- Class 123: Dachshund (Miniature Long-Haired) Open
- Class 124: Dachshund (Smooth-Haired) Special Yearling
- Class 125: Dachshund (Smooth-Haired) Open
- Class 126: Dachshund (Miniature Smooth-Haired) Special Yearling
- Class 127: Dachshund (Miniature Smooth-Haired) Open
- Class 128: Dachshund (Wire-Haired) Open
- Class 129: Dachshund (Miniature Wire-Haired) Open
Judge: Mrs Susan Mycroft (Supeta)
- Class 130: Whippet Puppy
- Class 131: Whippet Special Yearling
- Class 132: Whippet Post Graduate
- Class 133: Whippet Open
- Class 134: Beagle Junior
- Class 135: Beagle Post Graduate
- Class 136: Beagle Open
- Class 137: Deerhound Open
- Class 138: Saluki Open
- Class 139: A.V. Hound N.S.C. Junior
- Class 140: A.V. Hound N.S.C. Open
- Class 141: Any Variety Hound Puppy
- Class 142: Any Variety Hound Post Graduate
- Class 143: A.V. Hound Open
Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)
Judge: Mr Geoffrey Sugars (Foxcraig)
- Class 144: Border Terrier Puppy
- Class 145: Border Terrier Junior
- Class 146: Border Terrier Post Graduate
- Class 147: Border Terrier Open
Judge: Mr. David Mitchell (Paleside)
- Class 148: Staffordshire Bull Terrier Open
- Class 149: Fox Terrier (Wire) Open
- Class 150: Jack Russell Terrier Junior
- Class 151: Jack Russell Terrier Open
- Class 152: Parson Russell Terrier Junior
- Class 153: Parson Russell Terrier Open
- Class 154: A.V. Terrier N.S.C. Junior
- Class 155: A.V. Terrier N.S.C. Open
- Class 156: Any Variety Terrier Puppy
- Class 157: Any Variety Terrier Post Graduate
- Class 158: Any Variety Terrier Open
Toy Group Type: Breed Group (Toy)
Judge: Mr Aidan Foynes (Lafay)
- Class 159: Miniature Pinscher Junior
- Class 160: Miniature Pinscher Post Graduate
- Class 161: Miniature Pinscher Open
- Class 162: Papillon Junior
- Class 163: Papillon Post Gradaute
- Class 164: Papillon Open
- Class 165: Pomeranian Junior
- Class 166: Pomeranian Open
- Class 167: Japanese Chin Junior
- Class 168: Japanese Chin Open
Judge: Mrs Chris Foynes (Lafay)
- Class 169: Pug Junior
- Class 170: Pug Post Graduate
- Class 171: Pug Open
- Class 172: Cavalier King Charles Spaniel Junior
- Class 173: Cavalier King Charles Spaniel Post Graduate
- Class 174: Cavalier King Charles Spaniel Open
- Class 175: Havanese Post Graduate
- Class 176: Havanese Open
Judge: Lynn Crane (Cranvarl)
- Class 177: Chihuahua (Long Coat) Junior
- Class 178: Chihuahua (Long Coat) Post Graduate
- Class 179: Chihuahua (Long Coat) Open
- Class 180: Chihuahua (Smooth Coat) Junior
- Class 181: Chihuahua (Smooth Coat) Post Graduate
- Class 182: Chihuahua (Smooth Coat) Open
- Class 183: A.V. Toy N.S.C. Junior
- Class 184: A.V. Toy N.S.C. Open
- Class 185: Any Variety Toy Puppy
- Class 186: Any Variety Toy Post Graduate
- Class 187: Any Variety Toy Open
Any Variety Type: General
Judge: Mrs Susan Mycroft (Supeta)
- Class 188: Any Variety Cobbydog Members' Stakes Special 6-12 Months Puppy
- Class 189: Any Variety 6-18 months Junior
- Class 190: Any Variety Handled By A Lady Special Open
Judge: Mr. David Mitchell (Paleside)
- Class 191: Any Variety Having Won a Junior Warrant Special Open
- Class 192: Any Variety Having Won a Show Certificate of Merit Special Open
- Class 193: Any Variety Cobbydog Members' Special Yearling
Judge: Mr Harry Nelson (Byeways)
- Class 194: Any Variety Qualified for Crufts 2018 Special Open
- Class 195: Any Variety Having Passed the Good Citizens Test Special Open
- Class 196: Any Variety Cobbydog Members' Special Open
Judge: Lynn Crane (Cranvarl)
- Class 197: Any Variety Bred by Exhibitor Special Open
- Class 198: Any Variety Not Bred By Exhibitor Special Open
Judge: Derek Allsopp (Sandmel)
- Class 199: Any Variety Special Beginners Open
- Class 200: Any Variety Christmas Special Open
- Class 201: Any Variety Veteran Open Dog
- Class 202: Any Variety Veteran Bitch
Handling Classes
- Junior Handling Class JHA1 6 - 11 years
- Junior Handling Class - JHA2 12 - 16 years
- Adult Handling Class - AD3 17 - 40 years
- Adult Handling Class - AD4 41 years and over
This show is not currently open for entries
PRIZE MONEY
Members Stakes Classes £30 per class 1st £10; 2nd £8; 3rd £5; Reserve £4 & VHC £3
£30 for winner of the Exhibit Number Draw
£20 for Winners of Each Special Competition (Best Veteran, Best Reserve BOB, Best Cobbydog Members "Medal" Stakes, Best AV Puppy, Best AV Post Graduate & Best AV Open)
See schedule for other awards and further information