Saltburn & District Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, Cleveland. TS4 3AE
  • Show type: General
  • When: 15 Apr 2018
  • Online entries: This show is now closed for online entries
  • Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES

CLASS PRICES:

Member Non-member
£5.00 (first entry, per dog) £5.00 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Miss Alex Riddell (Braccacia)
  • Class 1: Italian Spinone Graduate
  • Class 2: Italian Spinone Open
  • Class 3: Field Spaniel Open
  • Class 4: Spaniel Water Dog Open
  • Class 5: Irish Water Spaniel Graduate
  • Class 6: Irish Water Spaniel Open
  • Class 7: Hungarian Viszla Graduate
  • Class 8: Hungarian Vizsla Open
  • Class 9: Hungarian Wirehaired Vizsla Graduate
  • Class 10: Hungarian Wirehaired Vizsla Open
  • Class 11: Irish Setter Puppy
  • Class 12: Irish Setter Junior
  • Class 13: Irish Setter Post Graduate
  • Class 14: Irish Setter Open
  • Class 15: Nova Scotia Duck Tolling Retriever Graduate
  • Class 16: Nova Scovia Duck Tolling Retriever Open
  • Class 17: Sussex Spaniel Graduate
  • Class 18: Sussex Spaniel Open
Judge: June Henderson (Pendledell)
  • Class 19: Irish Red & White Setter Open
  • Class 20: English Setter Open
  • Class 21: Spaniel (Cocker) Puppy
  • Class 22: Spaniel (Cocker) Junior
  • Class 23: Spaniel (Cocker) Graduate
  • Class 24: Spaniel (Cocker) Post Graduate
  • Class 25: Spaniel (Cocker) Open
  • Class 26: Retriever (Labrador) Puppy
  • Class 27: Retriever (Labrador) Post Graduate
  • Class 28: Retriever (Labrador) Open
  • Class 29: German Shorthaired Pointer Graduate
  • Class 30: German Shorthaired Pointer Open
  • Class 31: Pointer Junior
  • Class 32: Pointer Post Graduate
  • Class 33: Pointer Open
  • Class 34: Bracco Italiano Graduate
  • Class 35: Bracco Italiano Open
  • Class 36: Gordon Setter Open
  • Class 37: German Wirehaired Pointer Graduate
  • Class 38: German Wirehaired Pointer Open
Judge: Mr Gary Steele (Kalrizienne)
  • Class 39: Spaniel (American Cocker) Junior
  • Class 40: Spaniel (American Cocker) Post Graduate
  • Class 41: Spaniel (American Cocker) Open
  • Class 42: Spaniel (Clumber) Graduate
  • Class 43: Spaniel (Clumber) Open
  • Class 44: Retriever (Golden) Puppy
  • Class 45: Retriever (Golden) Junior
  • Class 46: Retriever (Golden) Graduate
  • Class 47: Retriever (Golden) Post Graduate
  • Class 48: Retriever (Golden) Open
  • Class 49: Retriever (Flat Coated) Puppy
  • Class 50: Retriever (Flat Coated) Post Graduate
  • Class 51: Retriever (Flat Coated) Open
  • Class 52: Spaniel (Welsh Springer) Graduate
  • Class 53: Spaniel (Welsh Springer) Open
  • Class 54: Weimaraner Graduate
  • Class 55: Weimaraner Open
  • Class 56: Large Munsterlander Open
  • Class 57: Retriever (Curly Coated) Graduate
  • Class 58: Retriever (Curly Coated) Open
  • Class 59: Spaniel (English Springer) Puppy
  • Class 60: Spaniel (English Springer) Post Graduate
  • Class 61: Spaniel (English Springer) Open
  • Class 62: A.V.N.S.C. Gundog Puppy
  • Class 63: A.V.N.S.C. Gundog Post Graduate
  • Class 64: A.V.N.S.C Gundog Open
  • Class 65: A.V. Gundog Puppy
  • Class 66: A.V. Gundog Junior
  • Class 67: A.V. Gundog Post Graduate
  • Class 68: A.V. Gundog Open
  • Class 69: A.V. Gundog Veteran

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Shelley Bennett
  • Class 70: Shiba Inu Graduate
  • Class 71: Shiba Inu Open
  • Class 72: German Spitz (Klien) Open
  • Class 73: Keeshond Graduate
  • Class 74: Keeshond Open
  • Class 75: Akita Graduate
  • Class 76: Akita Open
  • Class 77: Boston Terrier Graduate
  • Class 78: Boston Terrier Open
  • Class 79: Eurasier Graduate
  • Class 80: Eurasier Open
  • Class 81: Japanese Akita Inu Graduate
  • Class 82: Japanese Akita Inu Open
Judge: Paul Singer (Wishingwell)
  • Class 83: Tibetan Terrier Graduate
  • Class 84: Tibeten Terrier Open
  • Class 85: French Bulldog Puppy
  • Class 86: French Bulldog Junior
  • Class 87: French Bulldog Post Graduate
  • Class 88: French Bulldog Open
  • Class 89: Chow Chow Junior
  • Class 90: Chow Chow Post Graduate
  • Class 91: Chow Chow Open
  • Class 92: Schipperke Open
  • Class 93: Shih Tzu Junior
  • Class 94: Shih Tzu Post Graduate
  • Class 95: Shih Tzu Open
  • Class 96: Lhasa Apso Junior
  • Class 97: Lhasa Apso Post Graduate
  • Class 98: Lhasa Apso Open
  • Class 99: Miniature Schnauzer Graduate
  • Class 100: Miniature Schnauzer Open
  • Class 101: Bulldog Junior
  • Class 102: Bulldog Post Graduate
  • Class 103: Bulldog Open
  • Class 104: Toy Poodle Graduate
  • Class 105: Toy Poodle Open
  • Class 106: Miniature Poodle Graduate
  • Class 107: Miniature Poodle Open
  • Class 108: Standard Poodle Graduate
  • Class 109: Standard Poodle Open
  • Class 110: Shar Pei Graduate
  • Class 111: Shar Pei Open
  • Class 112: Dalmatian Junior
  • Class 113: Dalmatian Post Graduate
  • Class 114: Dalmatian Open
  • Class 115: Tibetan Spaniel Graduate
  • Class 116: Tiberan Spaniel Open
  • Class 117: A.V.N.S.C. Utility Puppy
  • Class 118: A.V.N.S.C. Utility Post Graduate
  • Class 119: A.V.N.S.C. Utility Open
  • Class 120: A.V. Utility Puppy
  • Class 121: A.V. Utility Junior
  • Class 122: A.V. Utility Post Graduate
  • Class 123: A.V. Utility Open
  • Class 124: A.V. Utility Veteran

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mrs Diane Stewart-Ritchie (Gwendariff)
  • Class 125: Norweigian Elkhound Graduate
  • Class 126: Norweigian Elkhound Open
  • Class 127: Beagle Junior
  • Class 128: Beagle Post Graduate
  • Class 129: Beagle Open
  • Class 130: Borzoi Graduate
  • Class 131: Borzoi Open
  • Class 132: Saluki Graduate
  • Class 133: Saluki Open
  • Class 134: Basset Hound Graduate
  • Class 135: Basset Hound Open
  • Class 136: Whippet Puppy
  • Class 137: Whippet Junior
  • Class 138: Whippet Post Graduate
  • Class 139: Whippet Open
  • Class 140: Basset Griffon Vendeen (Petit) Open
  • Class 141: Basset Griffon Vendeen (Grand) Open
  • Class 142: Dachshund Min L/H Junior
  • Class 143: Dachshund Min. L/H Graduate
  • Class 144: Dachshund Min. L/H Open
  • Class 145: Dachshund Min. S/H Junior
  • Class 146: Dachshund Min. S/H Graduate
  • Class 147: Dachshund Min. S/H Open
  • Class 148: Dachshund S/H Junior
  • Class 149: Dachshund S/H Graduate
  • Class 150: Dachshund S/H Open
  • Class 151: Dachshund L/H Junior
  • Class 152: Dachshund L/H Graduate
  • Class 153: Dachshund L/H Open
  • Class 154: Dachshund Min. W/H Junior
  • Class 155: Dachshund Min. W/H Graduate
  • Class 156: Dachshund Min. W/h Open
  • Class 157: Dachshund W/H Junior
  • Class 158: Dachshund W/H Graduate
  • Class 159: Dachshund W/H Open
  • Class 160: Greyhound Open
  • Class 161: Basenji Graduate
  • Class 162: Basenji Open
  • Class 163: Irish Wolfhound Junior
  • Class 164: Irish Wolfhound Graduate
  • Class 165: Irish Wolfhound Open
  • Class 166: Rhodesian Ridgeback Junior
  • Class 167: Rhodesian Ridgeback Graduate
  • Class 168: Rhodesian Ridgeback Open
  • Class 169: Afghan Hound Graduate
  • Class 170: Afghan Hound Open
  • Class 171: Deerhound Junior
  • Class 172: Deerhound Graduate
  • Class 173: Deerhound Open
  • Class 174: A.V.N.S.C. Hound Puppy
  • Class 175: A.V.N.S.C. Hound Post Graduate
  • Class 176: A.V.N.S.C. Hound Open
  • Class 177: A.V. Hound Puppy
  • Class 178: A.V. Hound Junior
  • Class 179: A.V. Hound Post Graduate
  • Class 180: A.V. Hound Open
  • Class 181: A.V. Hound Veteran

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Karyn Fawkes (Kyoshi)
  • Class 182: Canadian Eskimo Dog Open
  • Class 183: Dobermann Graduate
  • Class 184: Dobermann Open
  • Class 185: Rottweiler Graduate
  • Class 186: Rottweiler Open
  • Class 187: Bullmastiff Graduate
  • Class 188: Bullmastiff Open
  • Class 189: Alaskan Malamute Graduate
  • Class 190: Alaskan Malamute Open
  • Class 191: Bernese Mountain Dog Graduate
  • Class 192: Bernese Mountain Dog Open
  • Class 193: Leonberger Open
  • Class 194: Tibetan Mastiff Graduate
  • Class 195: Tibetan Mastiff Open
  • Class 196: Neopolitan Mastiff Open
Judge: Maureen Thompson (Kitado/Tsoyui)
  • Class 197: Boxer Graduate
  • Class 198: Boxer Open
  • Class 199: Great Dane Junior
  • Class 200: Great Dane Graduate
  • Class 201: Great Dane Open
  • Class 202: Dogue de Bordeaux Junior
  • Class 203: Dogue de Bordeaux Graduate
  • Class 204: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 205: Newfoundland Junior
  • Class 206: Newfoundland Post Graduate
  • Class 207: Newfoundland Open
  • Class 208: Siberian Husky Puppy
  • Class 209: Siberian Husky Junior
  • Class 210: Siberian Husky Post Graduate
  • Class 211: Siberian Husky Open
  • Class 212: A.V.N.S.C Working Puppy
  • Class 213: A.V.N.S.C. Working Post Graduate
  • Class 214: A.V.N.S.C. Working Open
  • Class 215: A.V. Working Puppy
  • Class 216: A.V. Working Junior
  • Class 217: A.V. Working Post Graduate
  • Class 218: A.V. Working Open
  • Class 219: A.V. Working Veteran

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mr Darren Pearson (Winoski)
  • Class 220: Bull Terrier Graduate
  • Class 221: Bull Terrier Open
  • Class 222: Miniature Bull Terrier Gradaute
  • Class 223: Miniature Bull Terrier Open
  • Class 224: Staffordshire Bull Terrier Graduate
  • Class 225: Staffordshire Bull Terrier Open
  • Class 226: Border Terrier Puppy
  • Class 227: Border Terrier Junior
  • Class 228: Border Terrier Post Graduate
  • Class 229: Border Terrier Open
  • Class 230: Smooth Fox Terrier Open
  • Class 231: Wire Fox Terrier Open
  • Class 232: Skye Terrier Open
  • Class 233: Norfolk Terrier Graduate
  • Class 234: Norfolk Terrier Open
  • Class 235: Norwich Terrier Graduate
  • Class 236: Norwich Terrier Open
  • Class 237: Bedlington Terrier Graduate
  • Class 238: Bedlington Terrier Open
  • Class 239: Parson Russell Terrier Open
  • Class 240: Welsh Terrier Open
  • Class 241: Scottish Terrier Open
  • Class 242: Soft Coated Wheaten Terrier Open
  • Class 243: Kerry Blue Terrier Open
  • Class 244: Australian Terrier Open
  • Class 245: Cairn Terrier Open
  • Class 246: Airedale Terrier Open
  • Class 247: Jack Russel Terrier Puppy
  • Class 248: Jack Russell Terrier Graduate
  • Class 249: Jack Russell Terrier Open
Judge: Mrs Diane Stewart-Ritchie (Gwendariff)
  • Class 250: West Highland White Terrier Graduate
  • Class 251: West Highland White Terrier Open
  • Class 252: A.V.N.S.C. Terrier Puppy
  • Class 253: A.V.N.S.C. Terrier Post Graduate
  • Class 254: A.V.N.S.C. Terrier Open
  • Class 255: A.V. Terrier Puppy
  • Class 256: A.V. Terrier Junior
  • Class 257: A.V. Terrier Post Graduate
  • Class 258: A.V. Terrier Open
  • Class 259: A.V. Terrier Veteran

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Mrs Nicola Garbutt (Tianola)
  • Class 260: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 261: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 262: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 263: Shetland Sheepdog Open
  • Class 264: Rough Collie Puppy
  • Class 265: Rough Collie Junior
  • Class 266: Rough Collie Post Graduate
  • Class 267: Rough Collie Open
  • Class 268: Smooth Collie Open
  • Class 269: Pyrenean Mountain Dog Junior
  • Class 270: Pyrenean Mountain Dog Post Graduate
  • Class 271: Pyrenean Mountain Dog Open
  • Class 272: Old English Sheepdog Graduate
  • Class 273: Old English Sheepdog Open
  • Class 274: Pembroke Corgi Puppy
  • Class 275: Pembroke Corgi Graduate
  • Class 276: Pembroke Corgi Open
  • Class 277: Cardigan Corgi Open
  • Class 278: German Shepherd Dog Graduate
  • Class 279: German Shepherd Dog Open
  • Class 280: Lancashire Heeler Open
  • Class 281: Finnish Lapphund Graduate
  • Class 282: Finnish Lapphund Open
  • Class 283: Border Collie Puppy
  • Class 284: Border Collie Post Graduate
  • Class 285: Border Collie Open
  • Class 286: Bearded Collie Puppy
  • Class 287: Bearded Collie Junior
  • Class 288: Bearded Collie Post Graduate
  • Class 289: Bearded Collie Open
  • Class 290: Australian Shepherd Graduate
  • Class 291: Australian Shepherd Open
  • Class 292: Samoyed Open
  • Class 293: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Graduate
  • Class 294: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Open Dog
  • Class 295: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Open Bitch
  • Class 296: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Graduate
  • Class 297: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open Dog
  • Class 298: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open Bitch
  • Class 299: Hungarian Puli Graduate
  • Class 300: Hungarian Puli Open Dog
  • Class 301: Hungarian Puli Open Bitch
  • Class 302: Briard Open
  • Class 303: A.V.N.S.C. Pastoral Puppy
  • Class 304: A.V.N.S.C. Pastoral Post Graduate
  • Class 305: A.V.N.S.C. Pastoral Open
  • Class 306: A.V. Pastoral Puppy
  • Class 307: A.V. Pastoral Junior
  • Class 308: A.V. Pastoral Post Graduate
  • Class 309: A.V. Pastoral Open
  • Class 310: A.V. Pastoral Veteran

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Valerie Hayes (Howenvals)
  • Class 311: Cavalier King Charles Spaniel Puppy
  • Class 312: Cavalier King Charles Spaniel Junior
  • Class 313: Cavalier King Charles Spaniel Post Graduate
  • Class 314: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 315: Pug Junior
  • Class 316: Pug Post Graduate
  • Class 317: Pug Open
  • Class 318: Chihuahua L/C Junior
  • Class 319: Chihuahua L/C Post Graduate
  • Class 320: Chihuahua L/C Open
  • Class 321: Chihuahua S/C Junior
  • Class 322: Chihuahua S/C Post Graduate
  • Class 323: Chihuahua S/C Open
  • Class 324: King Charles Spaniel Graduate
  • Class 325: King Charles Spaniel Open
  • Class 326: Havanese Graduate
  • Class 327: Havanese Open
  • Class 328: Pekingese Open
  • Class 329: English Toy Terrier Open
  • Class 330: Yorkshire Terrier Graduate
  • Class 331: Yorkshire Terrier Open
  • Class 332: Lowchen Graduate
  • Class 333: Lowchen Open
Judge: Mr John Tranter (Johnjo)
  • Class 334: Griffon Bruxellois Open
  • Class 335: Chinese Crested Graduate
  • Class 336: Chinese Crested Open
  • Class 337: Australian Silky Terrier Open
  • Class 338: Papillon Junior
  • Class 339: Papillon Post Graduate
  • Class 340: Papillon Open
  • Class 341: Coton de Tulear Graduate
  • Class 342: Coton de Tulear Open
  • Class 343: Affenpinscher Open
  • Class 344: Italian Greyhound Graduate
  • Class 345: Italian Greyhound Open
  • Class 346: Japanese Chin Junior
  • Class 347: Japanese Chin Post Graduate
  • Class 348: Japanese Chin Open
  • Class 349: Miniature Pinscher Graduate
  • Class 350: Miniature Pinscher Open
  • Class 351: Maltese Open
  • Class 352: Pomeranian Open
  • Class 353: Bichon Frise Junior
  • Class 354: Bichon Frise Post Graduate
  • Class 355: Bichon Frise Open
  • Class 356: Bolognese Open
  • Class 357: A.V.N.S.C. Toy Puppy
  • Class 358: A.V.N.S.C. Toy Post Graduate
  • Class 359: A.V.N.S.C. Toy Open
  • Class 360: A.V. Toy Puppy
  • Class 361: A.V. Toy Junior
  • Class 362: A.V. Toy Post Graduate
  • Class 363: A.V. Toy Open
  • Class 364: A.V. Toy Veteran

Stakes Classes Type: General

Judge: Mr Gary Steele (Kalrizienne)
  • Class 365: The Phylis Duke Memorial Puppy Stakes
  • Class 366: The Cobbydog Graduate Stakes
  • Class 367: The Pamela Gibson Memorial Open Stakes
  • Class 368: The June Huthwaite Memorial Veteran Stakes

A.V. Import Register Type: Breed Group (Imported Register)

Judge: Mrs Nicola Garbutt (Tianola)
  • Class 369: A.V. Import Register Puppy
  • Class 370: A.V. Import Register Graduate
  • Class 371: A.V. Import Register Open

This show is not currently open for entries

Go back to all shows