Annandale Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Raydale Park, (Gretna 2008 Football Club), Dominion Road, Gretna, Dumfriesshire. DG16 5AP
  • Show type: General
  • When: 15 Jul 2018
  • Online entries: no online entries available
  • Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES

CLASS PRICES:

Member Non-member
£3.50 (first entry, per dog) £3.50 (first entry, per dog)
£1.50 (subsequent entries, per dog) £1.50 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Miss Vicky Bell (Surfstone)
  • Class 1: German Shepherd Dog Post Graduate
  • Class 2: German Shepherd Dog Open
Judge: Mrs. Linda Morton (Linsdown)
  • Class 3: Briard Open
  • Class 4: Corgi (Cardigan) Open
  • Class 5: Corgi (Pembroke) Graduate
  • Class 6: Corgi (Pembroke) Post Graduate
  • Class 7: Corgi (Pembroke) Open
  • Class 8: Border Collie Post Graduate
  • Class 9: Border Collie Open
  • Class 10: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 11: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 12: Shetland Sheepdog Open
Judge: John Robinson
  • Class 13: Rough Collie Puppy
  • Class 14: Rough Collie Graduate
  • Class 15: Rough Collie Post Graduate
  • Class 16: Rough Collie Limit
  • Class 17: Rough Collie Open
Judge: Mrs. Linda Morton (Linsdown)
  • Class 18: A.V.N.S.C. Pastoral Puppy
  • Class 19: A.V.N.S.C. Pastoral Graduate
  • Class 20: A.V.N.S.C. Pastoral Open
  • Class 21: A.V. Pastoral Veteran

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mrs. Sheena Peck (Enesha)
  • Class 22: Boxer Puppy
  • Class 23: Boxer Junior
  • Class 24: Boxer Graduate
  • Class 25: Boxer Limit
  • Class 26: Boxer Open
Judge: Mrs. Mandy Black (Blackcoast)
  • Class 27: Newfoundland Puppy
  • Class 28: Newfoundland Junior
  • Class 29: Newfoundland Post Graduate
  • Class 30: Newfoundland Open
Judge: Mr. David Hislop (Artig)
  • Class 31: Dobermann Open
  • Class 32: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 33: Great Dane Post Graduate
  • Class 34: Great Dane Open
Judge: Hayley McCreaddie (Rhodilea)
  • Class 35: Rottweiler Junior
  • Class 36: Rottweiler Post Graduate
  • Class 37: Rottweiler Open
Judge: Mr. David Hislop (Artig)
  • Class 38: A.V.N.S.C. Working Puppy
  • Class 39: A.V.N.S.C. Working Graduate
  • Class 40: A.V.N.S.C. Working Open
  • Class 41: A.V. Working Veteran

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Mrs. Jenny MacAlpine (Annatika)
  • Class 42: Tibetan Spaniel Graduate
  • Class 43: Tibetan Spaniel Open
Judge: Mr. John Whitman (Khatibi)
  • Class 44: Tibetan Terrier Puppy
  • Class 45: Tibetan Terrier Junior
  • Class 46: Tibetan Terrier Post Graduate
  • Class 47: Tibetan Terrier Limit
  • Class 48: Tibetan Terrier Open
Judge: Mr. Ian Blackshaw (Ravensways)
  • Class 49: Boston Terrier Open
  • Class 50: Bulldog Open
  • Class 51: Dalmatian Graduate
  • Class 52: Dalmatian Open
  • Class 53: Shiba Inu Graduate
  • Class 54: Shiba Inu Open
  • Class 55: Shih Tzu Open
  • Class 56: Lhasa Apso Graduate
  • Class 57: Lhasa Apso Open
  • Class 58: A.V.N.S.C. Utility Puppy
  • Class 59: A.V.N.S.C. Utility Graduate
  • Class 60: A.V.N.S.C. Utility Open
  • Class 61: A.V. Utility Veteran

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Miss Siobhan Power (Powerforce)
  • Class 62: Cavalier King Charles Spaniel Graduate
  • Class 63: Cavalier King Charles Spaniel Open
Judge: Mrs. Jenny MacAlpine (Annatika)
  • Class 64: Papillon Junior
  • Class 65: Papillon Graduate
  • Class 66: Papillon Open
  • Class 67: Chihuahua S/C Junior
  • Class 68: Chihuahua S/C Post Graduate
  • Class 69: Chihuahua S/C Open
  • Class 70: Chinese Crested Graudate
  • Class 71: Chinese Crested Open
  • Class 72: Chihuahua L/C Junior
  • Class 73: Chihuahua L/C Post Graduate
  • Class 74: Chihuahua L/C Open
  • Class 75: A.V.N.S.C. Toy Puppy
  • Class 76: A.V.N.S.C. Toy Graduate
  • Class 77: A.V.N.S.C. Toy Open
  • Class 78: A.V. Toy Veteran

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mrs. Shelagh Dowling Christie (Zigouse)
  • Class 79: Whippet Puppy
  • Class 80: Whippet Junior
  • Class 81: Whippet Graduate
  • Class 82: Whippet Limit
  • Class 83: Whippet Open
Judge: Mrs. Sandy Hall (Hollybrook)
  • Class 84: Beagle Graduate
  • Class 85: Beagle Open
  • Class 86: Borzoi Open
  • Class 87: Hamiltonstovare Graduate
  • Class 88: Hamiltonstovare Limit
  • Class 89: Hamiltonstovare Open
  • Class 90: Irish Wolfhound Open
  • Class 91: Basset Griffon Vendeen (Grand)
  • Class 92: Basset Griffon Vendeen (Petit)
  • Class 93: Baset Griffon Vendeen (Petit)
  • Class 94: A.V.N.S.C. Hound Puppy
  • Class 95: A.V.N.S.C. Hound Graduate
  • Class 96: A.V.N.S.C. Hound Open
  • Class 97: A.V. Hound Veteran

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mr. Wayne Jackson (Jackabyte)
  • Class 98: Staffordshire Bull Terrier Puppy
  • Class 99: Staffordshire Bull Terrier Junior
  • Class 100: Staffordshire Bull Terrier Post Graduate
  • Class 101: Staffordshire Bull Terrier Open
Judge: Mrs. Karon Jackson (Jackabyte)
  • Class 102: Border Terrier Graduate
  • Class 103: Border Terrier Open
  • Class 104: Jack Russell Terrier Graduate
  • Class 105: Jack Russell Terrier Open
  • Class 106: Soft Coated Wheaten Terrier Open
  • Class 107: A.V.N.S.C. Terrier Puppy
  • Class 108: A.V.N.S.C. Terrier Graduate
  • Class 109: A.V.N.S.C. Terrier Open
  • Class 110: A.V. Terrier Veteran

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Mrs. Linda Thompson (Meadowline)
  • Class 111: Retriever (Labrador) Puppy
  • Class 112: Retriever (Labrador) Junior
  • Class 113: Retriever (Labrador) Post Graduate
  • Class 114: Retriever (Labrador) Limit
  • Class 115: Retriever (Labrador) Open
Judge: Mrs. Ruth Page (Helmlea)
  • Class 116: Retriever (Golden) Puppy
  • Class 117: Retriever (Golden) Junior
  • Class 118: Retriever (Golden) Post Graduate
  • Class 119: Retriever (Golden) Limit
  • Class 120: Retriever (Golden) Open
Judge: Mrs. Jane Graham (Nyliram)
  • Class 121: Pointer Graduate
  • Class 122: Pointer Open
  • Class 123: Setter (English) Graduate
  • Class 124: Setter (English) Open
  • Class 125: Setter (Irish) Open
  • Class 126: Spaniel (American Cocker) Open
  • Class 127: Spaniel (Cocker) Junior
  • Class 128: Spaniel (Cocker) Post Graduate
  • Class 129: Spaniel (Cocker) Open
Judge: Mrs. Sally English (Wireduck)
  • Class 130: Spaniel (English) Open
  • Class 131: Spaniel (Welsh) Open
Judge: Mrs. Jane Graham (Nyliram)
  • Class 132: A.V.N.S.C. Gundog Puppy
  • Class 133: A.V.N.S.C. Gundog Graduate
  • Class 134: A.V.N.S.C. Gundog Open
  • Class 135: A.V. Gundog Veteran

Any Variety Classes Type: General

Judge: Mrs. Jenny MacAlpine (Annatika)
  • Class 136: Any Variety ShCM Stakes Open
  • Class 137: Any Variety Good Citizen Stakes Open
  • Class 138: Any Variety Veteran
  • Class 139: Any Variety Vintage
  • Class 140: Any Variety Minor Puppy
  • Class 141: Any Variety Puppy
  • Class 142: Any Variety Open
  • Class 143: Any Variety Special Team

Handling Classes

  • Handling Class A - AJH A Under 6 Years Fun Class
  • Handling Class B - AJH B 6 - 11 years
  • Handling Class C - AJH C 12 - 16 years
  • Handling Class D - SJH D 6 - 11 years
  • Handling Class E - SJH E 12 - 16 years
  • Handling Class F SHC F - 17 - 24 years
  • Handling Class G - SHC G 25+

This show is not currently open for entries

Go back to all shows