Carlisle & District Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Greenlands Equestrian Centre, Wreay, Nr. Carlisle. CA4 0RR
  • Show type: General
  • When: 11 Aug 2018
  • Online entries: This show is now closed for online entries
  • Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES

CLASS PRICES:

Member Non-member
£4.50 (first entry, per dog) £4.50 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Mrs. G. Harcombe-Moore (Adonisdream)
  • Class 1: Golden Retriever Puppy
  • Class 2: Golden Retriever Junior
  • Class 3: Golden Retriever Graduate
  • Class 4: Golden Retriever Limit
  • Class 5: Golden Retriever Open
Judge: Miss. Mhairi Scrimgeour (Velvetine)
  • Class 6: Labrador Retriever Puppy
  • Class 7: Labrador Retriever Junior
  • Class 8: Labrador Retriever Graduate
  • Class 9: Labrador Retriever Limit
  • Class 10: Labrador Retriever Open
Judge: Mr. M. Heighway
  • Class 11: Pointer Puppy
  • Class 12: Pointer Graduate
  • Class 13: Pointer Open
  • Class 14: German Shorthaired Pointer Open
Judge: Mrs. H. Gilroy (Claychalk)
  • Class 15: Welsh Springer Spaniel Graduate
  • Class 16: Welsh Springer Spaniel Open
  • Class 17: Cocker Spaniel Puppy
  • Class 18: Cocker Spaniel Graduate
  • Class 19: Cocker Spaniel Open
  • Class 20: German Wirehaired Pointer Open
  • Class 21: American Cocker Spaniel Open
  • Class 22: Flatcoat Retriever Open
  • Class 23: A.V. Gundog Puppy
  • Class 24: A.V.N.S.C. Gundog Junior
  • Class 25: A.V.N.S.C. Gundog Post Graduate
  • Class 26: A.V.N.S.C. Gundog Open
  • Class 27: A.V. Gundog Veteran

A.V. Gundog Import Register Type: Breed Group (Gundog Breeds (Import Register))

Judge: Mrs. H. Gilroy (Claychalk)
  • Class 28: A.V. Gundog Import Register

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mr. K. Fraser (Ycart)
  • Class 29: Border Terrier Puppy
  • Class 30: Border Terrier Junior
  • Class 31: Border Terrier Graduate
  • Class 32: Border Terrier Limit
  • Class 33: Border Terrier Open
Judge: Mr. A. Mayren (Fergiestaffs)
  • Class 34: Staffordshire Bull Terrier Puppy
  • Class 35: Staffordshire Bull Terrier Graduate
  • Class 36: Staffordshire Bull Terrier Open
Judge: Mr. A. Bryden (Gantocks)
  • Class 37: Jack Russell Terrier Puppy
  • Class 38: Jack Russell Terrier Graduate
  • Class 39: Jack Russell Terrier Open
  • Class 40: Bull Terrier Open
  • Class 41: West Highland White Terrier Graduate
  • Class 42: West Highland White Terrier Open
  • Class 43: Lakeland Terrier Open
  • Class 44: Kerry Blue Terrier Open
  • Class 45: A.V. Terrier Puppy
  • Class 46: A.V.N.S.C. Terrier Junior
  • Class 47: A.V.N.S.C. Terrier Post Graduate
  • Class 48: A.V.N.S.C. Terrier Open
  • Class 49: A.V. Terrier Veteran

A.V. Terrier Import Register Type: Breed Group (Terrier (Imported Register))

Judge: Mr. A. Bryden (Gantocks)
  • Class 50: A.V. Terrier Import Register

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mrs. L. Ames (Thenamy)
  • Class 51: Boxer Puppy
  • Class 52: Boxer Junior
  • Class 53: Boxer Graduate
  • Class 54: Boxer Open
Judge: Mrs. S. Booth (Roucandane)
  • Class 55: Rottweiler Puppy
  • Class 56: Rottweiler Graduate
  • Class 57: Rottweiler Open
  • Class 58: Dobermann Graduate
  • Class 59: Dobermann Open
  • Class 60: Newfoundland Open
  • Class 61: Siberian Husky Open
  • Class 62: Great Dane Open
  • Class 63: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 64: A.V. Working Puppy
  • Class 65: A.V.N.S.C. Working Junior
  • Class 66: A.V.N.S.C. Working Post Graduate
  • Class 67: A.V.N.S.C. Working Open
  • Class 68: A.V. Working Veteran

A.V. Working Import Register Type: Breed Group (Working (Imported Register))

Judge: Mrs. S. Booth (Roucandane)
  • Class 69: A.V. Working Import Register

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Mr. D. McDowell (Birkcross)
  • Class 70: Border Collie Puppy
  • Class 71: Border Collie Junior
  • Class 72: Border Collie Post Graduate
  • Class 73: Border Collie Open
  • Class 74: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 75: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 76: Shetland Sheepdog Graduate
  • Class 77: Shetland Sheepdog Open
  • Class 78: Samolyed Open
Judge: Mrs. I. Green (Snowlaceski)
  • Class 79: Briard Open
  • Class 80: Old English Sheepdog Open
  • Class 81: German Shepherd Dog Graduate
  • Class 82: German Shepherd Dog Open
  • Class 83: Australian Shepherd Open
  • Class 84: Rough Collie Puppy
  • Class 85: Rough Collie Graduate
  • Class 86: Rough Collie Open
  • Class 87: Hungarian Puli Open
  • Class 88: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open
  • Class 89: Cardigan Corgi Open
  • Class 90: Pembroke Corgi Open
  • Class 91: A.V. Pastoral Puppy
  • Class 92: A.V.N.S.C. Pastoral Junior
  • Class 93: A.V.N.S.C. Pastoral Post Graduate
  • Class 94: A.V.N.S.C. Pastoral Open
  • Class 95: A.V. Pastoral Veteran

A.V. Pastoral Import Register Type: Breed Group (Pastoral (Imported Register))

Judge: Mrs. I. Green (Snowlaceski)
  • Class 96: A.V. Pastoral Import Register

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Mrs. M. Emmerson (Ismirelle)
  • Class 97: Chihuahua S/C Puppy
  • Class 98: Chihuahua S/C Junior
  • Class 99: Chihuahua S/C Graduate
  • Class 100: Chihuahua S/C Open
  • Class 101: Chihuahua L/C Puppy
  • Class 102: Chihuahua L/C Junior
  • Class 103: Chihuahua L/C Graduate
  • Class 104: Chihuahua L/C Open
Judge: Mrs. A. Bates (Kavenka)
  • Class 105: Cavalier King Charles Spaniel Puppy
  • Class 106: Cavalier King Charles Spaniel Junior
  • Class 107: Cavalier King Charles Spaniel Graduate
  • Class 108: Cavalier King Charles Spaniel Limit
  • Class 109: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 110: King Charles Spaniel Junior
  • Class 111: King Charles Spaniel Post Graduate
  • Class 112: King Charles Spaniel Open
  • Class 113: Papillon Junior
  • Class 114: Papillon Graduate
  • Class 115: Papillon Open
  • Class 116: Pug Graduate
  • Class 117: Pug Open
  • Class 118: Japanese Chin Graduate
  • Class 119: Japanese Chin Open
Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 120: A.V. Toy Puppy
  • Class 121: A.V.N.S.C. Toy Junior
  • Class 122: A.V.N.S.C. Toy Post Graduate
  • Class 123: A.V.N.S.C. Toy Open
  • Class 124: A.V. Toy Veteran

A.V. Toy Import Register Type: Breed Group (Toy (Imported Register))

Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 125: A.V. Toy Import Register

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Mr. R. Lemon (Oldcharm)
  • Class 126: Dalmatian Junior
  • Class 127: Dalmatian Post Graduate
  • Class 128: Dalmatian Open
  • Class 129: Tibetan Terrier Puppy
  • Class 130: Tibetan Terrier Junior
  • Class 131: Tibetan Terrier Post Graduate
  • Class 132: Tibetan Terrier Open
  • Class 133: Lhasa Apso Puppy
  • Class 134: Lhasa Apso Junior
  • Class 135: Lhasa Apso Post Graduate
  • Class 136: Lhasa Apso Open
  • Class 137: Shih Tzu Open
  • Class 138: French Bulldog Open
  • Class 139: Boston Terrier Open
  • Class 140: Toy Poodle Graduate
  • Class 141: Toy Poodle Open
  • Class 142: Miniature Poodle Open
  • Class 143: Standard Poodle Open
  • Class 144: Schipperke Graduate
  • Class 145: Schipperke Open
  • Class 146: A.V. Utility Puppy
  • Class 147: A.V.N.S.C. Utility Junior
  • Class 148: A.V.N.S.C. Utility Post Graduate
  • Class 149: A.V.N.S.C. Utility Open
  • Class 150: A.V. Utility Veteran

A.V. Utility Import Register Type: Breed Group (Utility (Imported Register))

Judge: Mr. R. Lemon (Oldcharm)
  • Class 151: A.V. Utility Import Register

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mr. J. Morgan (Cotherstone)
  • Class 152: Whippet Puppy
  • Class 153: Whippet Junior
  • Class 154: Whippet Graduate
  • Class 155: Whippet Limit
  • Class 156: Whippet Open
  • Class 157: Beagle Junior
  • Class 158: Beagle Post Graduate
  • Class 159: Beagle Open
Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 160: Hamiltonstovare Graduate
  • Class 161: Hamiltonstovare Open
  • Class 162: Basenji Junior
  • Class 163: Basenji Post Graduate
  • Class 164: Basenji Open
  • Class 165: Min. Smooth Dachshund Open
  • Class 166: Std W/H Dachshund Open

A.V. Dachshund Type: Breed Group (Dachshund)

Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 167: A.V. Dachshund Open

Hound Group continued Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 168: Rhodesian Ridgeback Open
  • Class 169: Ibizan Hound Open
  • Class 170: A.V. Hound Puppy
  • Class 171: A.V.N.S.C. Hound Junior
  • Class 172: A.V.N.S.C. Hound Post Graduate
  • Class 173: A.V.N.S.C. Hound Open
  • Class 174: A.V. Hound Veteran

A.V. Hound Import Register Type: Breed Group (Hound Group (Import Register))

Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 175: A.V. Hound Import Register

Variety Classes Type: General

Judge: Mr. David Craig (Davricard)
  • Class 176: Good Citizens Open
  • Class 177: A.V. John Bates Memorial Stakes Special Open
  • Class 178: A.V. Brian Staveley Champion Stakes Special Stakes Open

This show is not currently open for entries

Go back to all shows