Newton Aycliffe & District Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Temple Park Leisure Centre, John Reid Road, South Shields. NE34 8QN
  • Show type: General
  • When: 9 Dec 2018
  • Online entries: will close on 24 Nov 2018
  • Paper entries: will close on 17 Nov 2018

CLASS PRICES:

Member Non-member
£4.50 (first entry, per dog) £4.50 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

Change of Judges - Lhasa Apso will now be judged by Miss Amanda White and Whippets will now be judged by Mrs. Barbara Halbert

Handling Classes - to be judged by Mrs. Liz Vockings

Download PDF Schedule

Download PDF Entry Form

SHOW CLASSES:

A.V. Imported Breed Register Type: Breed Group (Imported Register)

Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 1: AV Imported Breed Register Special Yearling
  • Class 2: AV Imported Breed Register Open

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Mr. Aaron Takarangi (Ruakuri)
  • Class 3: Bulldog Puppy
  • Class 4: Bulldog Junior
  • Class 5: Bulldog Post Graduate
  • Class 6: Bulldog Open
Judge: Mrs. Liz Vockings (Portunes)
  • Class 7: Dalmatian Puppy
  • Class 8: Dalmatian Junior
  • Class 9: Dalmatian Post Graduate
  • Class 10: Dalmatian Open
Judge: Mrs. Michelle Ollier (Deollies)
  • Class 11: French Bulldog Puppy
  • Class 12: French Bulldog Junior
  • Class 13: French Bulldog Post Graduate
  • Class 14: French Bulldog Open
Judge: Mr. Steven Jones (Carlita)
  • Class 15: Shih Tzu Puppy
  • Class 16: Shih Tzu Junior
  • Class 17: Shih Tzu Post Graduate
  • Class 18: Shih Tzu Open
  • Class 19: Tibetan Terrier Puppy
  • Class 20: Tibetan Terrier Junior
  • Class 21: Tibetan Terrier Post Graduate
  • Class 22: Tibetan Terrier Open
Judge: Miss Amanda White (Bobellam)
  • Class 23: Lhasa Apso Puppy
  • Class 24: Lhasa Apso Junior
  • Class 25: Lhasa Apso Post Graduate
  • Class 26: Lhasa Apso Open
Judge: Mr. David Iley (Senousi)
  • Class 27: Poodle (Standard) Open
  • Class 28: Poodle (Miniature) Special Yearling
  • Class 29: Poodle (Miniature) Open
  • Class 30: Chow Chow Post Graduate
  • Class 31: Chow Chow Open
  • Class 32: Miniature Schnauzer Open
  • Class 33: AV Utility Not Separately Classified Junior
  • Class 34: AV Utility not Separately Classified Open
  • Class 35: Any Variety Utility Puppy
  • Class 36: Any Variety Utility Post Graduate
  • Class 37: Any Variety Utility Open

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Mrs. Merriol Haselden (Overdene)
  • Class 38: Retriever (Golden) Puppy
  • Class 39: Retriever (Golden) Junior
  • Class 40: Retriever (Golden) Special Yearling
  • Class 41: Retriever (Golden) Post Graduate
  • Class 42: Retriever (Golden) Open
  • Class 43: Retriever (Flat Coated) Junior
  • Class 44: Retriever (Flat Coated) Post Graduate
  • Class 45: Retriever (Flat Coated) Open
  • Class 46: Retriever (Labrador) Junior
  • Class 47: Retriever (Labrador ) Post Graduate
  • Class 48: Retriever (Labrador) Open
Judge: Mr. Graeme Hughes (Ayrshire)
  • Class 49: Irish Setter Puppy
  • Class 50: Irish Setter Special Yearling
  • Class 51: Irish Setter Post Graduate
  • Class 52: Irish Setter Open
  • Class 53: English Setter Open
Judge: Mrs Linda Reed (Delindere)
  • Class 54: Spaniel (Cocker) Puppy
  • Class 55: Spaniel (Cocker) Junior
  • Class 56: Spaniel (Cocker) Post Graduate
  • Class 57: Spaniel (Cocker) Open
  • Class 58: Spaniel (American Cocker) Post Graduate
  • Class 59: Spaniel (American Cocker) Open
  • Class 60: Spaniel (English Springer) Junior
  • Class 61: Spaniel (English Springer) Open
  • Class 62: Spaniel (Welsh Springer) Junior
  • Class 63: Spaniel (Welsh Springer) Open
Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 64: Bracco Italiano Junior
  • Class 65: Bracco Italiano Open
Judge: Mrs Linda Reed (Delindere)
  • Class 66: Weimaraner Puppy
  • Class 67: Weimaraner Special Yearling
  • Class 68: Weimaraner Post Graduate
  • Class 69: Weimaraner Open
Judge: Mrs. Elaine Thomas (Claramand)
  • Class 70: German Shorthaired Pointer Puppy
  • Class 71: German Shorthaired Pointer Post Graduate
  • Class 72: German Shorthaired Pointer Open
  • Class 73: Italian Spinone Open
  • Class 74: Hungarian Vizsla Open
  • Class 75: Pointer Open
  • Class 76: AV Gundog Not Separately Classified Junior
  • Class 77: AV Gundog Not Separately Classified Open
  • Class 78: Any Variety Gundog Puppy
  • Class 79: Any Variety Gundog Post Graduate
  • Class 80: Any Variety Gundog Open

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 81: Great Dane Special Yearling
  • Class 82: Great Dane Post Graduate
  • Class 83: Great Dane Open
Judge: Ms Jen Sturch (Frostynights)
  • Class 84: Siberian Husky Puppy
  • Class 85: Siberian Husky Junior
  • Class 86: Siberian Husky Post Graduate
  • Class 87: Siberian Husky Open
Judge: Mr. Paul Dodd (Essex)
  • Class 88: Newfoundland Puppy
  • Class 89: Newfoundland Junior
  • Class 90: Newfoundland Post Graduate
  • Class 91: Newfoundland Open
Judge: Mr. Kevin Whitehead (Jacalous)
  • Class 92: Dogue de Bordeaux Junior
  • Class 93: Dogue de Bordeaux Special Yearling
  • Class 94: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 95: Dobermann Junior
  • Class 96: Dobermann Post Graduate
  • Class 97: Dobermann Open
  • Class 98: Rottweiler Junior
  • Class 99: Rottweiler Post Graduate
  • Class 100: Rottweiler Open
Judge: Mrs. Anne Hardy (Amhard)
  • Class 101: Alaskan Malamute Open
  • Class 102: Bernese Mountain Dog Open
  • Class 103: AV Working Not Separately Classified Junior
  • Class 104: AV Working Not Separately Classified Open
  • Class 105: Any Variety Working Puppy
  • Class 106: Any Variety Working Post Graduate
  • Class 107: Any Variety Working Open

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 108: Pyrenean Mountain Dog Special Yearling
  • Class 109: Pyrenean Mountain Dog Post Graduate
  • Class 110: Pyrenean Mountain Dog Open
Judge: Mr. Darryl Hughes (Bodrhonyn)
  • Class 111: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Special Yearling
  • Class 112: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Post Graduate
  • Class 113: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open
  • Class 114: Belgian shepherd Dog (Tervueren) Special Yearling
  • Class 115: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Post Graduate
  • Class 116: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Open
  • Class 117: Belgian Shepherd Dog (Malinois) Open
Judge: Mrs. Claire Bayne (Clanscot)
  • Class 118: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 119: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 120: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 121: Shetland Sheepdog Open
Judge: Mr. Adam Hollis (Adulet)
  • Class 122: Collie (Rough) Puppy
  • Class 123: Collie (Rough) Junior
  • Class 124: Collie (Rough) Post Graduate
  • Class 125: Collie (Rough) Open
  • Class 126: Border Collie Junior
  • Class 127: Border Collie Post Graduate
  • Class 128: Border Collie Open
Judge: Mr. Barry Denyer (Batrapyr)
  • Class 129: Welsh Corgi (Pembroke) Open
  • Class 130: Australian Shepherd Open
  • Class 131: Hungarian Puli Open
  • Class 132: AV Pastoral Not Separately Classified Junior
  • Class 133: AV Pastoral Not Separately Classified Open
  • Class 134: Any Variety Pastoral Puppy
  • Class 135: Any Variety Pastoral Post Graduate
  • Class 136: Any Variety Pastoral Open

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mrs. Barbara Halbert (Marimay)
  • Class 137: Whippet Puppy
  • Class 138: Whippet Junior
  • Class 139: Whippet Graduate
  • Class 140: Whippet Post Graduate
  • Class 141: Whippet Open
Judge: Mrs. Chris Hartland (Fairleedale)
  • Class 142: Beagle Puppy
  • Class 143: Beagle Junior
  • Class 144: Beagle Post Graduate
  • Class 145: Beagle Open
Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 146: Basenji Special Yearling
  • Class 147: Basenji Open
  • Class 148: Deerhound Open
  • Class 149: Rhodesian Ridgeback Special Yearling
  • Class 150: Rhodesian Ridgeback Open
Judge: Mr. Steven Jones (Carlita)
  • Class 151: Dachshund (Long-haired) Open
  • Class 152: Dachshund (Miniature Long-Haired) Special Yearling
  • Class 153: Dachshund (Miniature Long-Haired) Open
  • Class 154: Dachshund (Smooth-Haired) Open
  • Class 155: Dachshund (Miniature Smooth-Haired) Post Graduate
  • Class 156: Dachshund (Miniature Smooth-Haired) Open
  • Class 157: Dachshund (Wire-Haired) Open
  • Class 158: Dachshund (Miniature Wire-Haired) Open
Judge: Mrs. Ann Gates (Eagleridge)
  • Class 159: AV Hound Not Separately Classified Junior
  • Class 160: AV Hound Not Separately Classified Open
  • Class 161: Any Variety Hound Puppy
  • Class 162: Any Variety Hound Post Graduate
  • Class 163: Any Variety Hound Open

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mrs. Eileen Lewis (Makem)
  • Class 164: Bedlington Terrier Puppy
  • Class 165: Bedlington Terrier Special Yearling
  • Class 166: Bedlington Terrier Post Graduate
  • Class 167: Bedlington Terrier Open
Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 168: Border Terrier Puppy
  • Class 169: Border Terrier Junior
  • Class 170: Border Terrier Post Graduate
  • Class 171: Border Terrier Open
  • Class 172: Parson Russell Terrier Open
  • Class 173: Fox Terrier (Wire) Open
  • Class 174: Fox Terrier (Smooth) Open
  • Class 175: Lakeland Terrier Open
  • Class 176: Welsh Terrier Open
  • Class 177: Airedale Terrier Open
  • Class 178: Soft Coated Wheaten Terrier Open
  • Class 179: Cairn Terrier Open
  • Class 180: West Highland White Terrier Open
  • Class 181: AV Terrier Not Separately Classified Terrier Junior
  • Class 182: AV Terrier Not Separately Classified Open
  • Class 183: Any Variety Terrier Puppy
  • Class 184: Any Variety Terrier Post Graduate
  • Class 185: Any Variety Terrier Open

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Mrs. Claire Bayne (Clanscot)
  • Class 186: Cavalier King Charles Spaniel Puppy
  • Class 187: Cavalier King Charles Spaniel Junior
  • Class 188: Cavalier King Charles Spaniel Post Graduate
  • Class 189: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 190: Pug Puppy
  • Class 191: Pug Junior
  • Class 192: Pug Post Graduate
  • Class 193: Pug Open
Judge: Mrs. Sheila Hindle (Ellisiana)
  • Class 194: Japanese Chin Puppy
  • Class 195: Japanese Chin Junior
  • Class 196: Japanese Chin Post Graduate
  • Class 197: Japanese Chin Open
Judge: Ms Jurate Suprinaityte (Borjomi)
  • Class 198: Chihuahua (Long Coat) Puppy
  • Class 199: Chihuahua (Long Coat) Junior
  • Class 200: Chihuahua (Long Coat) Post Graduate
  • Class 201: Chihuahua (Long Coat) Open
  • Class 202: Chihuahua (Smooth Coat) Puppy
  • Class 203: Chihuahua (Smooth Coat) Junior
  • Class 204: Chihuahua (Smooth Coat) Post Graduate
  • Class 205: Chihuahua (Smooth Coat) Open
  • Class 206: Pomeranian Open
Judge: Mrs. Kirstie McMurray (Cotterlee)
  • Class 207: Miniature Pinscher Puppy
  • Class 208: Miniature Pinscher Junior
  • Class 209: Miniature Pinscher Post Graduate
  • Class 210: Miniature Pinscher Open
  • Class 211: Papillon Puppy
  • Class 212: Papillon Junior
  • Class 213: Papillon Post Gradaute
  • Class 214: Papillon Open
  • Class 215: Yorkshire Terrier Open
  • Class 216: AV Toy Not Separately Classified Junior
  • Class 217: AV Toy Not Separately Classified Open
  • Class 218: Any Variety Toy Puppy
  • Class 219: Any Variety Toy Post Gradaute
  • Class 220: Any Variety Toy Open

Any Variety Classes Type: General

Judge: Mrs. Anne Hardy (Amhard)
  • Class 221: Any Variety Members Special Puppy Stakes
Judge: Mrs. Kirstie McMurray (Cotterlee)
  • Class 222: Any Variety Members Special Yearling Stakes
Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 223: Any Variety Members Special Open Stakes
Judge: Mrs. Elaine Thomas (Claramand)
  • Class 224: Any Variety Puppy
  • Class 225: Any Variety Handled by a Lady Special Open
Judge: Mr. Barry Denyer (Batrapyr)
  • Class 226: Any Variety Bred by Exhibitor Special Open
  • Class 227: Any Variety Not Bred by Exhibitor Special Open
Judge: Mr. David Iley (Senousi)
  • Class 228: Any Variety Having Won a Junior Warrant Special Open
  • Class 229: Any Variety Qualified For Crufts 2019 Special Open
Judge: Mr. Eddie Webster (Benjcroft)
  • Class 230: Any Variety Veteran Dog
  • Class 231: Any Variety Veteran Bitch
  • Class 232: Any Variety Special Beginners Open
  • Class 233: Any Variety Christmas Special Open

Handling Classes

  • JHA1 6 - 11 years
  • JHA2 12 - 16 years
  • ADH3 17 - 40 years
  • ADH4 40 years and over

Would you like to enter this show?

Enter this show

Or, return to the list of upcoming shows