Ripon & District Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Ripon Racecourse, Boroughbridge Road, (B6265), Ripon, North Yorkshire. HG4 1UG
  • Show type: General
  • When: 2 Jun 2019
  • Online entries: This show is now closed for online entries
  • Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES

CLASS PRICES:

Member Non-member
£5.00 (first entry, per dog) £5.00 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

A.V. Imported Breed Register Type: Breed Group (Imported Register)

Judge: Caroline Friend-Rees (Amical)
  • Class 1: A.V. Import Register Open

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Judith Carruthers (Stanegate)
  • Class 2: Welsh Springer Spaniel Puppy
  • Class 3: Welsh Springer Spaniel Post Graduate
  • Class 4: Welsh Springer Spaniel Open
Judge: Maggie Flack (Mifcah)
  • Class 5: American Cocker Spaniel Junior
  • Class 6: American Cocker Spaniel Post Graduate
  • Class 7: American Cocker Spaniel Open
Judge: Mrs Fiona Bell (Hoaaloha)
  • Class 8: Golden Retriever Puppy
  • Class 9: Golden Retriever Junior
  • Class 10: Golden Retriever Post Graduate
  • Class 11: Golden Retriever Open
Judge: Ms Kath Holt (Bethryn)
  • Class 12: Cocker Spaniel Puppy
  • Class 13: Cocker Spaniel Junior
  • Class 14: Cocker Spaniel Post Graduate
  • Class 15: Cocker Spaniel Open
  • Class 16: Sussex Spaniel Post Graduate
  • Class 17: Sussex Spaniel Open
Judge: Michael Lewis (Rixhund)
  • Class 18: English Springer Spaniel Puppy
  • Class 19: English Springer Spaniel Junior
  • Class 20: English Springer Spaniel Post Graduate
  • Class 21: English Springer Spaniel Open
Judge: John Goodwin (Diggle/Serendel)
  • Class 22: Labrador Retriever Puppy
  • Class 23: Labrador Retriever Junior
  • Class 24: Labrador Retriever Post Graduate
  • Class 25: Labrador Retriever Open
  • Class 26: Irish Setter Graduate
  • Class 27: Irish Setter Open
  • Class 28: Pointer Graduate
  • Class 29: Pointer Post Graduate
  • Class 30: Pointer Open
  • Class 31: Flat Coated Retriever Post Graduate
  • Class 32: Flat Coated Retriever Open
  • Class 33: German Shorthaired Pointer Post Graduate
  • Class 34: German Shorthaired Pointer Open
  • Class 35: Italian Spinone Graduate
  • Class 36: Italian Spinone Open
  • Class 37: Weimaraner Post Graduate
  • Class 38: Weimaraner Open
  • Class 39: Bracco Italiano Open
  • Class 40: Hungarian Vizsla Open
  • Class 41: Irish Water Spaniel Open
  • Class 42: Clumber Spaniel Post Graduate
  • Class 43: Clumber Spaniel Open
  • Class 44: A.V. Gundog N.S.C. Puppy
  • Class 45: A.V. Gundog N.S.C. Open
  • Class 46: A.V. Gundog Puppy
  • Class 47: A.V. Gundog Open
  • Class 48: A.V. Gundog Veteran

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Caroline Friend-Rees (Amical)
  • Class 49: Whippet Puppy
  • Class 50: Whippet Junior
  • Class 51: Whippet Post Graduate
  • Class 52: Whippet Open
  • Class 53: Beagle Puppy
  • Class 54: Beagle Graduate
  • Class 55: Beagle Open
  • Class 56: Deerhound Yearling
  • Class 57: Deerhound Post Graduate
  • Class 58: Deerhound Open
Judge: Judith Carruthers (Stanegate)
  • Class 59: Dachshund M/L Open
  • Class 60: Dachshund M/S Open
  • Class 61: Dachshund M/W Open
  • Class 62: Dachshund Std L/H Open
  • Class 63: Dachshund Std S/H Open
  • Class 64: Dachshund Std W/H Open
Judge: Michael Lewis (Rixhund)
  • Class 65: Rhodesian Ridgeback Graduate
  • Class 66: Rhodesian Ridgeback Open
  • Class 67: Borzoi Open
  • Class 68: Greyhound Open
  • Class 69: Basset Hound Open
  • Class 70: Afghan Hound Open
  • Class 71: Saluki Open
Judge: Caroline Friend-Rees (Amical)
  • Class 72: A.V. Hound N.S.C. Puppy
  • Class 73: A.V. Hound N.S.C. Open
  • Class 74: A.V. Hound Puppy
  • Class 75: A.V. Hound Open
  • Class 76: A.V. Hound Veteran

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Meriel Taylor (Ballarat)
  • Class 77: Border Terrier Junior
  • Class 78: Border Terrier Post Graduate
  • Class 79: Border Terrier Open
  • Class 80: English Bull Terrier Open
  • Class 81: Norfolk Terrier Open
  • Class 82: Norwich Terrier Open
  • Class 83: Lakeland Terrier Open
  • Class 84: Welsh Terrier Open
  • Class 85: Bedlington Terrier Post Graduate
  • Class 86: Bedlington Terrier Open
  • Class 87: Wire Fox Terrier Open
  • Class 88: Smooth Fox Terrier Open
  • Class 89: Kerry Blue Terrier Open
  • Class 90: Soft-Coated Wheaten Terrier Open
  • Class 91: Parson Russell Terrier Open
  • Class 92: Irish Terrier Open
  • Class 93: West Highland White Terrier Open
  • Class 94: A.V. Terrier N.S.C. Puppy
  • Class 95: A.V. Terrier N.S.C. Open
  • Class 96: A.V. Terrier Puppy
  • Class 97: A.V. Terrier Open
  • Class 98: A.V. Terrier Veteran

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Rebecca Dobson
  • Class 99: Akita Graduate
  • Class 100: Akita Open
  • Class 101: Boston Terrier Open
  • Class 102: French Bulldog Post Graduate
  • Class 103: French Bulldog Open
  • Class 104: Japanese Spitz Post Graduate
  • Class 105: Japanese Spitz Open
  • Class 106: German Spitz Klein Open
  • Class 107: Dalmatian Post Graduate
  • Class 108: Dalmatian Open
  • Class 109: Poodle (Toy) Open
  • Class 110: Poodle (Miniature) Open
  • Class 111: Poodle (Standard) Open
Judge: Maggie Flack (Mifcah)
  • Class 112: Shiba Inu Open
  • Class 113: Lhasa Apso Junior
  • Class 114: Lhasa Apso Post Graduate
  • Class 115: Lhasa Apso Open
  • Class 116: Shar Pei Open
  • Class 117: Bulldog Open
  • Class 118: Shih Tzu Post Graduate
  • Class 119: Shih Tzu Open
  • Class 120: Tibetan Terrier Junior
  • Class 121: Tibetan Terrier Post Graduate
  • Class 122: Tibetan Terrier Open
Judge: Jason Dobson
  • Class 123: Miniature Schnauzer Post Graduate
  • Class 124: Miniature Schnauzer Open
Judge: Caroline Friend-Rees (Amical)
  • Class 125: A.V. Utility N.S.C. Puppy
  • Class 126: A.V. Utility N.S.C. Open
  • Class 127: A.V. Utility Puppy
  • Class 128: A.V. Utility Open
  • Class 129: A.V. Utility Veteran

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Elizabeth Ashcroft (Zanjelic)
  • Class 130: Siberian Husky Junior
  • Class 131: Siberian Husky Graduate
  • Class 132: Siberian Husky Open
  • Class 133: Alaskan Malamute Post Graduate
  • Class 134: Alaskan Malamute Open
  • Class 135: Rottweiler Junior
  • Class 136: Rottweiler Post Graduate
  • Class 137: Rottweiler Open
Judge: Arlene Todd (Toffarbach)
  • Class 138: Boxer Post Graduate
  • Class 139: Boxer Open
  • Class 140: Bullmastiff Post Graduate
  • Class 141: Bullmastiff Open
  • Class 142: Dogue de Bordeaux Graduate
  • Class 143: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 144: Dobermann Post Graduate
  • Class 145: Dobermann Open
  • Class 146: Leonberger Post Graduate
  • Class 147: Leonberger Open
  • Class 148: Great Dane Post Graduate
  • Class 149: Great Dane Open
Judge: Caroline Friend-Rees (Amical)
  • Class 150: Newfoundland Graduate
  • Class 151: Newfoundland Open
Judge: Nigel Morgan (Telenndu)
  • Class 152: A.V. Working N.S.C. Puppy
  • Class 153: A.V. Working N.S.C. Open
  • Class 154: A.V. Working Puppy
  • Class 155: A.V. Working Open
  • Class 156: A.V. Working Veteran

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: John Goodwin (Diggle/Serendel)
  • Class 157: Cavalier King Charles Spaniel Graduate
  • Class 158: Cavalier King Charles Spaniel Post Graduate
  • Class 159: Cavalier King Charles Spaniel Open
Judge: Brian Lees (Lafford)
  • Class 160: Chihuahua S/C Post Graduate
  • Class 161: Chihuahua S/C Open
  • Class 162: Chihuahua L/C Post Graduate
  • Class 163: Chihuahua L/C Open
  • Class 164: King Charles Spaniel Graduate
  • Class 165: King Charles Spaniel Open
  • Class 166: Pug Graduate
  • Class 167: Pug Post Graduate
  • Class 168: Pug Open
  • Class 169: Pomeranian Post Graduate
  • Class 170: Pomeranian Open
  • Class 171: Chinese Crested Post Graduate
  • Class 172: Chinese Crested Open
  • Class 173: Bichon Frise Graduate
  • Class 174: Bichon Frise Open
  • Class 175: Minature Pinscher Junior
  • Class 176: Miniature Pinscher Post Graduate
  • Class 177: Miniature Pinscher Open
  • Class 178: Griffon Bruxellois Post Graduate
  • Class 179: Griffon Bruxellois Open
  • Class 180: Italian Greyhound Open
  • Class 181: Havanese Open
  • Class 182: Japanese Chin Graduate
  • Class 183: Japanese Chin Open
Judge: Ann Richardson (Belvane)
  • Class 184: Maltese Open
  • Class 185: Yorkshire Terrier Open
  • Class 186: Papillon Puppy
  • Class 187: Papillon Junior
  • Class 188: Papillon Post Graduate
  • Class 189: Papillon Open
Judge: Brian Lees (Lafford)
  • Class 190: A.V. Toy N.S.C. Puppy
  • Class 191: A.V. Toy N.S.C. Open
  • Class 192: A.V. Toy Puppy
  • Class 193: A.V. Toy Open
  • Class 194: A.V. Toy Veteran

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Angie Fieldsend (Starwell)
  • Class 195: Pyrenean Mountain Dog Graduate
  • Class 196: Pyrenean Mountain Dog Open
  • Class 197: Rough Collie Junior
  • Class 198: Rough Collie Post Graduate
  • Class 199: Rough Collie Open
  • Class 200: Border Collie Junior
  • Class 201: Border Collie Post Graduate
  • Class 202: Border Collie Open
  • Class 203: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Post Graduate
  • Class 204: Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Open
  • Class 205: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Post Graduate
  • Class 206: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open
  • Class 207: Bearded Collie Junior
  • Class 208: Bearded Collie Post Graduate
  • Class 209: Bearded Collie Open
  • Class 210: Pembroke Corgi Post Graduate
  • Class 211: Pembroke Corgi Open
  • Class 212: Samoyed Post Graduate
  • Class 213: Samoyed Open
  • Class 214: Australian Shepherd Open
  • Class 215: Old English Sheepdog Open
  • Class 216: Briard Post Graduate
  • Class 217: Briard Open
Judge: Judith Carruthers (Stanegate)
  • Class 218: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 219: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 220: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 221: Shetland Sheepdog Open
Judge: Nigel Morgan (Telenndu)
  • Class 222: A.V. Pastoral N.S.C. Puppy
  • Class 223: A.V. Pastoral N.S.C. Open
  • Class 224: A.V. Pastoral Puppy
  • Class 225: A.V. Pastoral Open
  • Class 226: A.V. Pastoral Veteran

Stakes Classes Type: General

Judge: Ms Kath Holt (Bethryn)
  • Class 227: Doonelodge Veteran Stakes
Judge: Judith Carruthers (Stanegate)
  • Class 228: Doonelodge Vintage Stakes
Judge: Ms Kath Holt (Bethryn)
  • Class 229: Calvdale Minor Puppy Stakes
Judge: John Goodwin (Diggle/Serendel)
  • Class 230: Yorkshire Finest Pet Food Stakes A.V. Puppy
Judge: Judith Carruthers (Stanegate)
  • Class 231: A.V. Junior Stakes
Judge: Nigel Morgan (Telenndu)
  • Class 232: A.V. Rita Lupton Memorial Open Stakes

This show is not currently open for entries

Go back to all shows