Annandale Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Raydale Park, Gretna 2008 Football Club, Dominion Road, Gretna, Dumfriesshire. DG16 5AP
  • Show type: General
  • When: 14 Jul 2019
  • Online entries: no online entries available
  • Paper entries: will close on 17 Jun 2019

CLASS PRICES:

Member Non-member
£3.50 (first entry, per dog) £3.50 (first entry, per dog)
£1.50 (subsequent entries, per dog) £1.50 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

A.V. Imported Breeds Register Type: Breed Group (Imported Register)

Judge: Mr. Paul Conway (Spawood)
  • Class 1: A.V. Imported Breed Register Open

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Mr. Paul Conway (Spawood)
  • Class 2: Briard Open
  • Class 3: Corgi (Cardigan) Open
  • Class 4: Corgi (Pembroke) Post Graduate
  • Class 5: Corgi (Pembroke) Open
  • Class 6: Border Collie Open
  • Class 7: Finnish Lapphund Open
Judge: Mrs. Catherine Hollinshead (Starlyn)
  • Class 8: Rough Collie Puppy
  • Class 9: Rough Collie Graduate
  • Class 10: Rough Collie Limit
  • Class 11: Rough Collie Open
  • Class 12: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 13: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 14: Shetland Sheepdog Open
Judge: Mrs. Pam Maclellan (De Brux)
  • Class 15: German Shepherd Dog Graduate
  • Class 16: German Shepherd Dog Post Graduate
  • Class 17: German Shepherd Dog Open
Judge: Mr. Paul Conway (Spawood)
  • Class 18: A.V.N.S.C. Pastoral Puppy
  • Class 19: A.V.N.S.C. Pastoral Graduate
  • Class 20: A.V.N.S.C. Pastoral Open
  • Class 21: A.V. Pastoral Veteran

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mr. Ronnie Lawton (Thornbrae)
  • Class 22: Boxer Junior
  • Class 23: Boxer Post Graduate
  • Class 24: Boxer Open
  • Class 25: Dogue De Bordeaux Post Graduate
  • Class 26: Dogue De Bordeaux Open
  • Class 27: Newfoundland Puppy
  • Class 28: Newfoundland Junior
  • Class 29: Newfoundland Post Graduate
  • Class 30: Newfoundland Open
Judge: Mr. Jim Sneddon (Thornbrae)
  • Class 31: Great Dane Post Graduate
  • Class 32: Great Dane Open
Judge: Mrs. Jackie Tune (Rottalma)
  • Class 33: Rottweiler Junior
  • Class 34: Rottweiler Post Graduate
  • Class 35: Rottweiler Open
Judge: Mr. Ronnie Lawton (Thornbrae)
  • Class 36: A.V.N.S.C. Working Puppy
  • Class 37: A.V.N.S.C. Working Graduate
  • Class 38: A.V.N.S.C. Working Open
  • Class 39: A.V. Working Veteran

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Mrs. Rose O'Sullivan (Tyngeli)
  • Class 40: Tibetan Terrier Puppy
  • Class 41: Tibetan Terrier Post Graduate
  • Class 42: Tibetan Terrier Limit
  • Class 43: Tibetan Terrier Open
  • Class 44: Boston Terrier Open
  • Class 45: Bulldog Open
  • Class 46: Dalmatian Graduate
  • Class 47: Dalmatian Open
  • Class 48: Lhasa Apso Graduate
  • Class 49: Lhasa Apso Open
  • Class 50: Poodle (Standard) Open
  • Class 51: Poodle (Toy) Graduate
  • Class 52: Poodle (Toy) Open
  • Class 53: Shiba Inu Post Graduate
  • Class 54: Shiba Inu Open
  • Class 55: Shih Tzu Open
  • Class 56: A.V.N.S.C. Utility Puppy
  • Class 57: A.V.N.S.C. Utility Graduate
  • Class 58: A.V.N.S.C. Utility Open
  • Class 59: A.V. Utility Veteran

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Mr. A. Oakden (Spawood)
  • Class 60: Cavalier King Charles Spaniel Graduate
  • Class 61: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 62: Chihuahua S/C Junior
  • Class 63: Chihuahua S/C Post Graduate
  • Class 64: Chihuahua S/C Open
  • Class 65: Chinese Crested Graduate
  • Class 66: Chinese Crested Open
  • Class 67: Chihuahua L/C Junior
  • Class 68: Chihuahua L/C Post Graduate
  • Class 69: Chihuahua L/C Open
  • Class 70: Papillon Post Graduate
  • Class 71: Papillon Open
  • Class 72: Pekingese Puppy
  • Class 73: Pekingese Graduate
  • Class 74: Pekingese Open
  • Class 75: Pomeranian Graduate
  • Class 76: Pomeranian Open
  • Class 77: A.V.N.S.C. Toy Puppy
  • Class 78: A.V.N.S.C. Toy Graduate
  • Class 79: A.V.N.S.C. Toy Open
  • Class 80: A.V. Toy Veteran

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mrs. Terri Owens (Tagstane)
  • Class 81: Staffordshire Bull Terrier Puppy
  • Class 82: Staffordshire Bull Terrier Junior
  • Class 83: Staffordshire Bull Terrier Post Graduate
  • Class 84: Staffordshire Bull Terrier Open
Judge: Mr. Lee Reynolds (Etterbern)
  • Class 85: Border Terrier Graduate
  • Class 86: Border Terrier Post Graduate
  • Class 87: Border Terrier Open
  • Class 88: Bull Terrier Open
  • Class 89: Jack Russell Terrier Graduate
  • Class 90: Jack Russell Terrier Open
  • Class 91: Soft Coated Wheaten Terrier Open
  • Class 92: A.V.N.S.C. Terrier Puppy
  • Class 93: A.V.N.S.C. Terrier Graduate
  • Class 94: A.V.N.S.C. Terrier Open
  • Class 95: A.V. Terrier Veteran

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mr. Lee Reynolds (Etterbern)
  • Class 96: Whippet Puppy
  • Class 97: Whippet Junior
  • Class 98: Whippet Graduate
  • Class 99: Whippet Limit
  • Class 100: Whippet Open
Judge: Mrs. Pamela Lennon (Zanabek)
  • Class 101: Basset Hound Graduate
  • Class 102: Basset Hound Post Graduate
  • Class 103: Basset Hound Open
Judge: Miss E. McKnight (Azrams)
  • Class 104: Beagle Graduate
  • Class 105: Beagle Open
  • Class 106: Borzoi Open
  • Class 107: Basset Griffon Vendeen (Grand) Open
  • Class 108: Hamiltonstovare Post Graduate
  • Class 109: Hamiltonstovare Open
  • Class 110: Basset Griffon Vendeen (Petit) Graduate
  • Class 111: Basset Griffon Vendeen (Petit) Open
  • Class 112: Rhodesian Ridgeback Graduate
  • Class 113: Rhodesian Ridgeback Post Graduate
  • Class 114: Rhodesian Ridgeback Open
  • Class 115: A.V.N.S.C. Hound Puppy
  • Class 116: A.V.N.S.C. Hound Graduate
  • Class 117: A.V.N.S.C. Hound Open
  • Class 118: A.V. Hound Veteran

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Mrs. Kathy Spacey (Hallimans)
  • Class 119: Labrador Retriever Puppy
  • Class 120: Labrador Retriever Junior
  • Class 121: Labrador Retriever Post Graduate
  • Class 122: Labrador Retriever Limit
  • Class 123: Labrador Retriever Open
  • Class 124: Setter (English) Graduate
  • Class 125: Setter (English) Open
  • Class 126: Spaniel (Cocker) Junior
  • Class 127: Spaniel (Cocker) Post Graduate
  • Class 128: Spaniel (Cocker) Open
Judge: Mrs. Tracey Shepherd (Parlickview)
  • Class 129: Retriever (Golden) Puppy
  • Class 130: Retriever (Golden) Junior
  • Class 131: Retriever (Godlen) Post Graduate
  • Class 132: Retriever (Golden) Limit
  • Class 133: Retriever (Godlen) Open
Judge: Mrs. Wilma Reid (Shaznaz)
  • Class 134: Pointer Post Graduate
  • Class 135: Pointer Open
  • Class 136: Setter (Irish) Open
  • Class 137: English Springer Spaniel Post Graduate
  • Class 138: English Springer Spaniel Open
  • Class 139: Welsh Springer Spaniel Post Graduate
  • Class 140: Welsh Springer Spaniel Open
  • Class 141: A.V.N.S.C. Gundog Puppy
  • Class 142: A.V.N.S.C. Gundog Graduate
  • Class 143: A.V.N.S.C. Gundog Open
  • Class 144: A.V. Gundog Veteran

Varieties Type: General

Judge: Mr. Paul Conway (Spawood)
  • Class 145: Any Variety ShCM Stakes Open
  • Class 146: Any Variety Good Citizen Stakes Open
  • Class 147: Any Variety Puppy
  • Class 148: Any Variety Open
  • Class 149: Any Variety Veteran
  • Class 150: Any Variety Special Team

Handling Classes

  • Class A - AJH Under 6 years fun class
  • Class B - AJH 6 - 11 years
  • Class C - AJH 12 - 16 years
  • Class D - SJH 6 - 11 years
  • Class E - SJH 12 - 16 years
  • Class F - SHCL 17 - 24 years
  • Class G - SHCL 25+

This show now is open for paper entries only