Selby Canine Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Snaith & District Sports & Community Association, Snaith, Goole. DN14 9LB
  • Show type: General
  • When: 26 Oct 2019
  • Online entries: This show is now closed for online entries
  • Paper entries: CLOSED FOR PAPER ENTRIES

CLASS PRICES:

Member Non-member
£5.00 (first entry, per dog) £5.00 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

SHOW CLASSES:

A.V. Imported Breeds Register Type: Breed Group (Imported Register)

Judge: Mr. M. Armstrong (Bitcon)
  • Class 1: Any Variety Imported Register Open

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mr. M. Armstrong (Bitcon)
  • Class 2: Giant Schnauzer Puppy
  • Class 3: Giant Schnauzer Junior
  • Class 4: Giant Schnauzer Post Graduate
  • Class 5: Giant Schnauzer Open
Judge: Mrs. S. T. Barker
  • Class 6: Rottweiler Puppy
  • Class 7: Rottweiler Junior
  • Class 8: Rottweiler Post Graduate
  • Class 9: Rottweiler Open
Judge: Mrs. S. Thompson (Kiamera)
  • Class 10: Boxer Puppy
  • Class 11: Boxer Junior
  • Class 12: Boxer Post Graduate
  • Class 13: Boxer Open
  • Class 14: Siberian Husky Puppy
  • Class 15: Siberian Husky Junior
  • Class 16: Siberian Husky Post Graduate
  • Class 17: Siberian Husky Open
  • Class 18: Alaskan Malamute Puppy
  • Class 19: Alaskan Malamute Junior
  • Class 20: Alaskan Malamute Post Graduate
  • Class 21: Alaskan Malamute Open
  • Class 22: Dobermann Puppy
  • Class 23: Dobermann Junior
  • Class 24: Dobermann Post Graduate
  • Class 25: Dobermann Open
  • Class 26: A.V.N.S.C. Working Puppy
  • Class 27: A.V.N.S.C. Working Junior
  • Class 28: A.V.N.S.C. Working Post Graduate
  • Class 29: A.V.N.S.C. Working Open

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Mr. John Thirlwell (Ferndel)
  • Class 30: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 31: Shetland Sheepdog Junior
  • Class 32: Shetland Sheepdog Post Graduate
  • Class 33: Shetland Sheepdog Open
  • Class 34: Rough Collie Puppy
  • Class 35: Rough Collie Junior
  • Class 36: Rough Collie Post Graduate
  • Class 37: Rough Collie Open
  • Class 38: A.V.N.S.C. Pastoral Puppy
  • Class 39: A.V.N.S.C. Pastoral Junior
  • Class 40: A.V.N.S.C. Pastoral Post Graduate
  • Class 41: A.V.N.S.C. Pastoral Open

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Ms K McGugan (Invergoil/Culzean)
  • Class 42: Golden Retriever Puppy
  • Class 43: Golden Retriever Junior
  • Class 44: Golden Retriever Post Graduate
  • Class 45: Golden Retriever Open
Judge: Mrs. A. Burns (Pothouse)
  • Class 46: Weimaraner Puppy
  • Class 47: Weimaraner Junior
  • Class 48: Weimaraner Post Graduate
  • Class 49: Weimaraner Open
Judge: Mr. B. Williams (Wyndsmoor)
  • Class 50: English Springer Spaniel Puppy
  • Class 51: English Springer Spaniel Junior
  • Class 52: English Springer Spaniel Post Graduate
  • Class 53: English Springer Spaniel Open
  • Class 54: German Shorthaired Pointer Puppy
  • Class 55: German Shorthaired Pointer Junior
  • Class 56: German Shorthaired Pointer Post Graduate
  • Class 57: German Shorthaired Pointer Open
  • Class 58: Labrador Retriever Puppy
  • Class 59: Labrador Retriever Junior
  • Class 60: Labrador Retriever Post Graduate
  • Class 61: Labrador Retriever Open
  • Class 62: Cocker Spaniel Puppy
  • Class 63: Cocker Spaniel Junior
  • Class 64: Cocker Spaniel Post Graduate
  • Class 65: Cocker Spaniel Open
  • Class 66: A.V.N.S.C. Gundog Puppy
  • Class 67: A.V.N.S.C. Gundog Junior
  • Class 68: A.V.N.S.C. Gundog Post Graduate
  • Class 69: A.V.N.S.C. Gundog Open

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Mrs. C. Sayles (Avenir)
  • Class 70: Pug Puppy
  • Class 71: Pug Junior
  • Class 72: Pug Post Graduate
  • Class 73: Pug Open
  • Class 74: Pomeranian Puppy
  • Class 75: Pomeranian Junior
  • Class 76: Pomeranian Post Graduate
  • Class 77: Pomeranian Open
  • Class 78: Papillon Puppy
  • Class 79: Papillon Junior
  • Class 80: Papillon Post Graduate
  • Class 81: Papillon Open
  • Class 82: S/C Chihuahua Puppy
  • Class 83: S/C Chihuahua Junior
  • Class 84: S/C Chihuahua Post Graduate
  • Class 85: S/C Chihuahua Open
  • Class 86: L/C Chihuahua Puppy
  • Class 87: L/C Chihuahua Junior
  • Class 88: L/C Chihuahua Post Graduate
  • Class 89: L/C Chihuahua Open
  • Class 90: Cavalier King Charles Spaniel Puppy
  • Class 91: Cavalier King Charles Spaniel Junior
  • Class 92: Cavalier King Charles Spaniel Post Graduate
  • Class 93: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 94: A.V.N.S.C. ToyPuppy
  • Class 95: A.V.N.S.C. Toy Junior
  • Class 96: A.V.N.S.C. Toy Post Graduate
  • Class 97: A.V.N.S.C. Toy Open

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Miss H. Chaplin
  • Class 98: Shar Pei Puppy
  • Class 99: Shar Pei Junior
  • Class 100: Shar Pei Post Graduate
  • Class 101: Shar Pei Open
Judge: Mrs. J. Jones (Fairlou)
  • Class 102: Lhasa Apso Puppy
  • Class 103: Lhasa Apso Junior
  • Class 104: Lhasa Apso Post Graduate
  • Class 105: Lhasa Apso Open
  • Class 106: Shih Tzu Puppy
  • Class 107: Shih Tzu Junior
  • Class 108: Shih Tzu Post Graduate
  • Class 109: Shih Tzu Open
Judge: Mr. M. Armstrong (Bitcon)
  • Class 110: French Bulldog Puppy
  • Class 111: French Bulldog Junior
  • Class 112: French Bulldog Post Graduate
  • Class 113: French Bulldog Open
  • Class 114: Miniature Schnauzer Puppy
  • Class 115: Miniature Schnauzer Junior
  • Class 116: Miniature Schnauzer Post Graduate
  • Class 117: Miniature Schnauzer Open
  • Class 118: A.V.N.S.C. Utility Puppy
  • Class 119: A.V.N.S.C. Utility Junior
  • Class 120: A.V.N.S.C. Utility Post Graduate
  • Class 121: A.V.N.S.C. Utility Open

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Dr. M. Armstrong (Ploughdown)
  • Class 122: Norwich Terrier Puppy
  • Class 123: Norwich Terrier Junior
  • Class 124: Norwich Terrier Post Graduate
  • Class 125: Norwich Terrier Open
  • Class 126: Norfolk Terrier Puppy
  • Class 127: Norfolk Terrier Junior
  • Class 128: Norfolk Terrier Post Graduate
  • Class 129: Norfolk Terrier Open
  • Class 130: Border Terrier Puppy Dog
  • Class 131: Border Terrier Junior Dog
  • Class 132: Border Terrier Post Graduate Dog
  • Class 133: Border Terrier Open Dog
Judge: Mrs. J. Carr (Wreighaugh)
  • Class 134: Border Terrier Puppy Bitch
  • Class 135: Border Terrier Junior Bitch
  • Class 136: Border Terrier Post Graduate Bitch
  • Class 137: Border Terrier Open Bitch
Judge: Mr. John Thirlwell (Ferndel)
  • Class 138: Jack Russell Terrier Puppy
  • Class 139: Jack Russell Terrier Junior
  • Class 140: Jack Russell Terrier Post Gradaute
  • Class 141: Jack Russell Terrier Open
  • Class 142: Parson Russell Terrier Puppy
  • Class 143: Parson Russell Terrier Junior
  • Class 144: Parson Russell Terrier Post Graduate
  • Class 145: Parson Russell Terrier Open
  • Class 146: A.V.N.S.C. Terrier Puppy
  • Class 147: A.V.N.S.C. Terrier Junior
  • Class 148: A.V.N.S.C. Terrier Post Graduate
  • Class 149: A.V.N.S.C. Terrier Open

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mr. John Thirlwell (Ferndel)
  • Class 150: Whippet Puppy
  • Class 151: Whippet Junior
  • Class 152: Whippet Post Graduate
  • Class 153: Whippet Open
Judge: Mr. M. Armstrong (Bitcon)
  • Class 154: Basset Fauve de Bretagne Puppy
  • Class 155: Basset Fauve de Bretagne Junior
  • Class 156: Basset Fauve de Bretagne Post Graduate
  • Class 157: Basset Fauve de Bretagne Open
  • Class 158: A.V.N.S.C. Hound Puppy
  • Class 159: A.V.N.S.C. Hound Junior
  • Class 160: A.V.N.S.C. Hound Post Graduate
  • Class 161: A.V.N.S.C. Hound Open

Variety Classes Type: General

Judge: Mr. M. Armstrong (Bitcon)
  • Class 162: Any Variety Veteran
  • Class 163: Any Variety Minor Puppy
  • Class 164: Any Variety Janet Boulton Memorial Puppy Stakes
  • Class 165: Any Variety Junior
  • Class 166: Any Variety Novice
  • Class 167: Any Variety Post Graduate
  • Class 168: Any Variety Open

This show is not currently open for entries

Go back to all shows