Penrith & District Caninie Society Open Show

DETAILS:

  • Location: Penrith Leisure Centre, Southend Road, Penrith. CA11 8JH
  • Show type: General
  • When: 1 Dec 2019
  • Online entries: no online entries available
  • Paper entries: will close on 2 Nov 2019

CLASS PRICES:

Member Non-member
£4.50 (first entry, per dog) £4.50 (first entry, per dog)
£1.00 (subsequent entries, per dog) £1.00 (subsequent entries, per dog)

PRIZE MONEY - £40.00 BEST IN SHOW - £20.00 BEST PUPPY IN SHOW

£20.00 BEST VETERAN IN SHOW

Download PDF Schedule

Download PDF Entry Form

SHOW CLASSES:

Gundog Group Type: Breed Group (Gundog)

Judge: Miss Louise Butler
  • Class 1: Spaniel (English Springer) Puppy
  • Class 2: Spaniel (English Springer) Post Graduate
  • Class 3: Spaniel (English Springer) Open
  • Class 4: Spaniel (Welsh Springer) Puppy
  • Class 5: Spaniel (Welsh Springer) Junior
  • Class 6: Spaniel (Welsh Springer) Post Graduate
  • Class 7: Spaniel (Welsh Springer Spaniel) Open
Judge: Miss Alison Rattray (Rotherfield)
  • Class 8: Retriever (Flat Coated) Puppy
  • Class 9: Retriever (Flat Coated) Graduate
  • Class 10: Retriever (Flat Coated) Open
Judge: Mr. Ryan Ennie-Holden (Mariank)
  • Class 11: Retriever (Labrador) Puppy
  • Class 12: Retriever (Labrador) Graduate
  • Class 13: Retriever (Labrador) Open
  • Class 14: Spaniel (Cocker) Puppy
  • Class 15: Spaniel (Cocker) Graduate
  • Class 16: Spaniel (Cocker) Open
Judge: Miss Sandra Stevenson (Steelriver)
  • Class 17: Hungarian Vizsla Graduate
  • Class 18: Hungarian Vizsla Open
  • Class 19: Irish Setter Graduate
  • Class 20: Irish Setter Open
  • Class 21: Pointer Puppy
  • Class 22: Pointer Junior
  • Class 23: Pointer Graduate
  • Class 24: Pointer Open
  • Class 25: Retriever (Golden) Puppy
  • Class 26: Retriever (Golden) Junior
  • Class 27: Retriever (Golden) Graduate
  • Class 28: Retriever (Golden) Post Graduate
  • Class 29: Retriever (Golden) Open
  • Class 30: Any Variety Gundog Veteran
  • Class 31: A.V. Import Breed Gundog Open
  • Class 32: A.V.N.S.C. Gundog Puppy
  • Class 33: A.V.N.S.C. Gundog Graduate
  • Class 34: A.V.N.S.C. Gundog Open
  • Class 35: Any Variety Gundog Open

Pastoral Group Type: Breed Group (Pastoral)

Judge: Miss Samantha Aynscough (Sanja)
  • Class 36: Welsh Corgi (Cardigan) Puppy
  • Class 37: Welsh Corgi (Cardigan) Graduate
  • Class 38: Welsh Corgi (Cardigan) Open
  • Class 39: Welsh Corgi (Pembroke) Puppy
  • Class 40: Welsh Corgi (Pembroke) Graduate
  • Class 41: Welsh Corgi (Pembroke) Open
Judge: Mrs. Deborah Maas (Scholland)
  • Class 42: Australian Shepherd Graduate
  • Class 43: Australian Shepherd Open
  • Class 44: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Graduate
  • Class 45: Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Open
  • Class 46: Border Collie Puppy
  • Class 47: Border Collie Graduate
  • Class 48: Border Collie Open
  • Class 49: Briard Graduate
  • Class 50: Briard Open
  • Class 51: Finnish Lapphund Graduate
  • Class 52: Finnish Lapphund Open
  • Class 53: German Shepherd Dog Puppy
  • Class 54: German Shepherd Dog Post Graduate
  • Class 55: German Sherherd Dog Open
  • Class 56: Hungarian Puli Graduate
  • Class 57: Hungarian Puli Open
  • Class 58: Lancashire Heeler Graduate
  • Class 59: Lancashire Heeler Open
  • Class 60: Old English Sheepdog Graduate
  • Class 61: Old English Sheepdog Open
  • Class 62: Rough Collie Puppy
  • Class 63: Rough Collie Graduate
  • Class 64: Rough Collie Open
  • Class 65: Shetland Sheepdog Puppy
  • Class 66: Shetland Sheepdog Graduate
  • Class 67: Shetland Sheepdog Open
Judge: Mrs. Margaret Aynscough (Sanja/Andersley)
  • Class 68: A.V. Pastoral Veteran
  • Class 69: A.V. Import Breed Pastoral Open
  • Class 70: A.V.N.S.C. Pastoral Puppy
  • Class 71: A.V.N.S.C. Pastoral Graduate
  • Class 72: A.V.N.S.C. Pastoral Open
  • Class 73: Any Variety Pastoral Open

Working Group Type: Breed Group (Working)

Judge: Mrs. Christine Gordon (Rustibee)
  • Class 74: Boxer Puppy
  • Class 75: Boxer Graduate
  • Class 76: Boxer Post Graduate
  • Class 77: Boxer Open
Judge: Mr. Michael Gordon (Rustibee)
  • Class 78: Dobermann Graduate
  • Class 79: Dobermann Open
  • Class 80: Dogue de Bordeaux Puppy
  • Class 81: Dogue de Bordeaux Post Graduate
  • Class 82: Dogue de Bordeaux Open
  • Class 83: Siberian Husky Graduate
  • Class 84: Siberian Husky Open
  • Class 85: Newfoundland Puppy
  • Class 86: Newfoundland Post Graduate
  • Class 87: Newfoundland Open
  • Class 88: Rottweiler Puppy
  • Class 89: Rottweiler Post Graduate
  • Class 90: Rottweiler Open
  • Class 91: Any Variety Working Veteran
  • Class 92: A.V. Import Breeds Working Open
  • Class 93: A.V.N.S.C. Working Puppy
  • Class 94: A.V.N.S.C. Working Graduate
  • Class 95: A.V.N.S.C. Working Open
  • Class 96: Any Variety Working Open

Terrier Group Type: Breed Group (Terrier)

Judge: Mrs. Kelly Wilson (Northstaff)
  • Class 97: Staffordshire Bull Terrier Puppy
  • Class 98: Staffordshire Bull Terrier Graduate
  • Class 99: Staffordshire Bull Terrier Open
Judge: Mr. David Mitchell (Paleside)
  • Class 100: Border Terrier Puppy
  • Class 101: Border Terrier Yearling
  • Class 102: Border Terrier Post Graduate
  • Class 103: Border Terrier Open
  • Class 104: Jack Russell Terrier Puppy
  • Class 105: Jack Russell Terrier Graduate
  • Class 106: Jack Russell Terrier Open
  • Class 107: West Highland White Terrier Puppy
  • Class 108: West Highland White Terrier Graduate
  • Class 109: West Highland White Terrier Open
  • Class 110: Lakeland Terrier Puppy
  • Class 111: Lakeland Terrier Graduate
  • Class 112: Lakeland Terrier Open
  • Class 113: Any Variety Terrier Veteran
  • Class 114: Any Variety Import Breed Terrier Open
  • Class 115: A.V.N.S.C. Terrier Puppy
  • Class 116: A.V.N.S.C. Terrier Graduate
  • Class 117: A.V.N.S.C. Terrier Open
  • Class 118: Any Variety Terrier Open

Toy Group Type: Breed Group (Toy)

Judge: Mrs. Lynn Crane (Cranvarl)
  • Class 119: Cavalier King Charles Spaniel Graduate
  • Class 120: Cavalier King Charles Spaniel Open
  • Class 121: Chihuahua S/C Puppy
  • Class 122: Chihuahua S/C Graduate
  • Class 123: Chihuahua S/C Open
  • Class 124: Chinese Crested Graduate
  • Class 125: Chinese Crested Open
  • Class 126: King Charles Spaniel Graduate
  • Class 127: King Charles Spaniel Open
  • Class 128: Miniature Pinscher Graduate
  • Class 129: Miniature Pinscher Open
Judge: Mr. Ian Sidgwick (Paulian)
  • Class 130: Chihuahua L/C Puppy
  • Class 131: Chihuahua L/C Graduate
  • Class 132: Chihuahua L/C Open
  • Class 133: Papillon Puppy
  • Class 134: Papillon Graduate
  • Class 135: Papillon Open
  • Class 136: Pomeranian Graduate
  • Class 137: Pomeranian Open
  • Class 138: Any Variety Toy Veteran
  • Class 139: A.V. Import Breeds Toy Open
  • Class 140: A.V.N.S.C. Toy Puppy
  • Class 141: A.V.N.S.C. Toy Graduate
  • Class 142: A.V.N.S.C. Toy Open
  • Class 143: Any Variety Toy Open

Hound Group Type: Breed Group (Hound)

Judge: Mr. Jake Wilson (Danluke)
  • Class 144: Whippet Puppy
  • Class 145: Whippet Junior
  • Class 146: Whippet Post Graduate
  • Class 147: Whippet Limit
  • Class 148: Whippet Open
Judge: Mr. Luke Johnston (Danluke)
  • Class 149: Basset Griffon Vendeen (Grand) Graduate
  • Class 150: Basset Griffon Vendeen (Grand) Open
  • Class 151: Basset Griffon Vendeen (Petit) Puppy
  • Class 152: Basset Griffon Vendeen (Petit) Graduate
  • Class 153: Basset Griffon Vendeen (Petit) Open
  • Class 154: Basenji Graduate
  • Class 155: Basenji Open
  • Class 156: Borzoi Graduate
  • Class 157: Borzoi Open
  • Class 158: Hamiltonstovare Puppy
  • Class 159: Hamiltonstovare Limit
  • Class 160: Hamiltonstovare Open
  • Class 161: Dachshund Min. S/H Graduate
  • Class 162: Dachshund Min. S/H Open
  • Class 163: Saluki Graduate
  • Class 164: Saluki Open
  • Class 165: Dachshund Std. W/H Graduate
  • Class 166: Dachshund Std. W/H Open
  • Class 167: Beagle Puppy
  • Class 168: Beagle Graduate
  • Class 169: Beagle Open
Judge: Mrs. Helen Johnston (Danluke)
  • Class 170: Any Variety Hound Veteran
  • Class 171: A.V. Import Breed Hound Open
  • Class 172: A.V.N.S.C. Hound Puppy
  • Class 173: A.V.N.S.C. Hound Graduate
  • Class 174: A.V.N.S.C. Hound Open
  • Class 175: Any Variety Hound Open

Utility Group Type: Breed Group (Utility)

Judge: Mrs. Christine Gordon (Rustibee)
  • Class 176: Bulldog Puppy
  • Class 177: Bulldog Graduate
  • Class 178: Bulldog Open
Judge: Mr. Michael Gordon (Rustibee)
  • Class 179: Dalmatian Graduate
  • Class 180: Dalmatian Open
  • Class 181: French Bulldog Graduate
  • Class 182: French Bulldog Open
  • Class 183: Lhasa Apso Puppy
  • Class 184: Lhasa Apso Junior
  • Class 185: Lhasa Apso Graduate
  • Class 186: Lhasa Apso Open
  • Class 187: Poodle (Miniature) Graduate
  • Class 188: Poodle (Miniature) Open
  • Class 189: Poodle (Toy) Graduate
  • Class 190: Poodle (Toy) Open
  • Class 191: Schnauzer (Standard) Graduate
  • Class 192: Schnauzer (Standard) Open
  • Class 193: Shih Tzu Graduate
  • Class 194: Shih Tzu Open
  • Class 195: Schipperke Puppy
  • Class 196: Schipperke Graduate
  • Class 197: Schipperke Open
  • Class 198: Tibetan Spaniel Graduate
  • Class 199: Tibetan Spaniel Open
  • Class 200: Tibetan Terrier Puppy
  • Class 201: Tibetan Terrier Graduate
  • Class 202: Tibetan Terrier Open
  • Class 203: Any Variety Utility Veteran
  • Class 204: A.V. Import Breed Utility Open
  • Class 205: A.V.N.S.C. Utility Puppy
  • Class 206: A.V.N.S.C. Utility Graduate
  • Class 207: A.V.N.S.C. Utility Open
  • Class 208: Any Variety Utility Open

Memorial Stakes Type: General

Judge: Mr. Ian Sidgwick (Paulian)
  • Class 209: Mabel & Ray Winson Memorial Stakes Open

Handling Classes

  • Class A 6 - 11 years
  • Class B 12 - 16 years
  • Class C Adult Handling 17+

This show now is open for paper entries only